Допинг и премии

Държавата в лицето на министъра на спорта Красен Кралев макар и бавно започна да прави първи стъпки в реалната борба с допинга в спорта. Доказателството за това е новата „Инструкция за награждаване на спортисти с парични средства от Министерството на младежта и спорта за постигнати призови класирания през 2015 година." В документа с дългото име се предвижда, че при нарушение на забраната за употреба на допинг, което е потвърдено от съответния орган, държавата няма да плаща премията за съответното призово класиране. А ако това вече е станало, то парите трябва да бъдат върнати до един месец.

Стъпка в правилната посока, но също малка като предишните. Сегашната практика е министерството да спира финансирането на съответната спортна федерация, под чиято шапка са заловените с допинг спортисти. Но така и няма решение на проблема какво се случва с парите, които виновните са похарчили за допинг по време на подготовката си за състезанието, на което са били хванати в нарушаване на правилата. Защото обикновено нищо не се случва.

Пример за това е федерацията по вдигане на щанги, където през няколко години гърми голям допинг скандал - в последния участват 11 национали, т.е почти целият национален отбор. Там се случва точно това - хващат националния отбор с допинг, една-две години разправии и трусове, след което отново с държавни пари я подкарват по старому до следващия допинг скандал. Цикъл, който не е никак радостен.

И въпросната „Инструкция" на министъра всъщност засяга скромни суми. През 2015 световна титла в олимпийска дисциплина носи 40 000 лева премия, а второто и третото място - 29 000 и 23 000 лева. Световна титла в неолимпийски спорт пък е оценена на 8000 лева. Което на практика е нищо на фона на милионите, които държавата е дала в последните години на федерации - като тази по щанги, за да бъдат хванати с допинг и да лепнат поредното срамно петно на България.

Новините

Най-четените