Клоп подложи Ливърпул на ненужно напрежение и мърсисайдци са напът да се сринат

Клоп подложи Ливърпул на ненужно напрежение и мърсисайдци са напът да се сринат Снимка: Getty Images

Две седмици са дълъг период във футбола.

Преди гостуването на Манчестър Юнайтед във Висшата лига Ливърпул беше на върха в класирането с две точки преднина.

Предстояха два четвъртфинала в Лига Европа срещу Аталанта. Напълно преодолим съперник, след което "червените" щяха да срещнат Олимпик Марсилия или Бенфика по пътя си към финала.

Ливърпул маршируваше уверено към требъл в последния сезон на Юрген Клоп начело.

12 дни по-късно мърсисайдци са вече трети в Англия - на две точки зад лидера Ман Сити след равенството на "Олд Трафорд" и загубата от Кристъл Палас, и отпаднаха от Европа след общ резултат 1:3 срещу Аталанта.

Ливърпул вече си осигури трофея от Купата на лигата, но мечтите за куадрупъл и требъл последователно се сгромолясаха. Сега голямата цел пред отбора е титлата, преди Клоп да се сбогува с клуба на 19 май.

"Тежи им - вижда се, че играят под сериозен стрес - коментира бившият халф на Ливърпул Дон Хътчинсън по TNT Sports. - Това е отбор под напрежение заради обявеното напускане на Клоп."

Германецът реши да не оставя място за спекулации и изненада, когато сам обяви, че ще напусне Ливърпул в края на сезона. Между съобщението му от 26 януари досега "червените" спечелиха 22 от възможни 27 точки във Висшата лига и отпаднаха от ФА Къп и Европа.

Бившият нападател на мърсисайдци Питър Крауч се надява следващите дни да бъдат по-щастливи за Ливърпул: "Беше тежка седмица за тях. Успяха да се вдигнат с победа навън, но продължават да не убеждават."

Дали решението на Клоп нямаше обратния на желания ефект?

Специалистът бе похвален за "много немския си ход", давайки достатъчно време на ръководството да му намери заместник преди лятото, и в същото време признанието му трябваше да подейства като допълнителна доза адреналин за играчите, които да дадат всичко от себе си до края на сезона, но и за феновете, които да знаят, че това са последните дни на Клоп на "Анфийлд" и да дерат гърла, както никога преди.

Нищо от това обаче не се случи. Отборът на Ливърпул изглежда изтощен и напрегнат, което води до сериозните грешки пред гола.

Когато пропускаш толкова, няма как да очакваш да биеш - това е лайтмотивът, под който минаха последните мачове на Ливърпул. Но е и тенденция, която се наблюдава още от миналата кампания.

Ранният гол на Мохамед Салах в Бергамо даде някакви надежди за мечтан обрат от 0:3. През втората част обаче мърсисайдци имаха само два удара към противниковата врата, като нямат гол от игра във всички състезания почти 360 минути.

Гостите не изглеждаха да имат отговор на играта в защита на Аталанта. Не е ясно и колко много се напрегнаха в търсенето на обрата или решиха да спестят сили и да хвърлят всичко в борбата за титлата.

"Сега трябва да се концентрираме върху първенството. Доволен съм от победата, но Аталанта заслужено продължават напред", каза Клоп, сякаш отдавна е жертвал отпадането от Лига Европа.

В неделя Ливърпул гостува на Фулъм, след което в сряда е мърсисайдското дерби с Евертън на "Гудисън Парк". Тимът на Клоп има привилегията да играе два мача, преди Сити да стъпи на терена отново за двубой във Висшата лига.

"Гражданите" ще играят полуфинал за ФА Къп срещу Челси през уикенда, заради което отлагат мача си с Тотнъм. Ева в четвъртък е следващата им среща в Премиършип - гостуване на Брайтън.

Това е шанс за "червените", при две победи, да дръпнат с четири точки и на свой ред да поставят шампионите под напрежение.

Както Клоп, така и капитанът Върджил ван Дайк надъха всички в Ливърпул да дадат максимума до края на сезона в опит да изпратят мениджъра с втора титла.

Opta определя шансовете на мърсисайдци да станат шампиони на едва 12%.

Ливърпул не просто трябва да бъде безпогрешен до края, но и да се надява на грешни стъпки на Сити и Арсенал.

Трудно. Затова и не са случайни тези 12 процента.