Когато Модрич замахна и физичните закони спряха да важат

С едно магическо докосване Модрич промени цялата логика на мача Снимка: Getty Images
С едно магическо докосване Модрич промени цялата логика на мача

Челси беше повалил Реал Мадрид в нокдаун и просто не очакваше, че зашеметеният и олюляващ се съперник е способен да се надигне и да нанесе толкова тежки удари.

Шампионската лига обаче е турнирът, в който Реал е най-труден за сломяване.

И ако не си напълно безмилостен срещу "кралете", те на свой ред ще ти покажат какво е да нямаш милост. Най-дребното колебание у съперника ще стане причина за неговата гибел.

"Сантяго Бернабеу" беше на прага на истинска катастрофа, защото 10 минути преди края Реал губеше с 0:3 и кампанията в турнира щеше да свърши по непростимо унизителен начин - с домакински крах след солидната победа с 3:1 като гост.

Но бяха достатъчни само няколко изящни отигравания от ключовите футболисти в бяло, за да бъде обърнат ходът на събитията и да бъдат заличени всички усилия на Челси. Челси, който заслужаваше много повече след такъв мач.

Мадрид изтръгна победата като истински властелин на Шампионската лига. Сладката загуба в реванша с 2:3 след продължения и двата гола преднина от първия мач позволиха на домакините да триумфират - благодарение на индивидуални проблясъци и колективна непримиримост.

При 3:0 за Челси Кай Хаверц можеше да довърши започнатото, но брилянтното спасяване на Тибо Куртоа остави Реал в мача само две минути преди на сцената да излезе Лука Модрич.

36-годишният феномен ставаше все по-добър с напредването на двубоя и асистенцията му за попадението на Родриго беше плод на някаква гениална небрежност и лекота, изцяло отвъд важността на мача, силата на съперника и кризисната ситуация на Реал в онзи момент.

Внезапно времето спря, физичните закони престанаха да важат и след външния фалц на Модрич топката описа невъзможна парабола, за да кацне на крака на голмайстора.

Цялото изпълнение от поемането на топката до обръщането и магичното центриране сякаш побра в себе си всичката история на Реал Мадрид в този турнир.

След това мачът вече не беше същият. Късметът съвсем обърна гръб на Челси, макар че именно "сините" бяха отборът, който знаеше какво да прави на игрището.

Реал беше нервен, несигурен в тактическия си план, отдавна изпуснал двубоя от контрол и облегнал се твърде комфортно на предимството си от първия двубой.

Сигурно Карло Анчелоти си е представял как неговите играчи ще бъдат стабилни в задни позиции и ще се приберат плътно, за да примамят Челси далеч напред и да оставят на Винисиус и Карим Бензема пространства да контраатакуват.

Но нищо такова не се случваше. Челси мачкаше по терена и не позволяваше на противника да диша, а головете падаха във вратата на Куртоа, макар че един от тях даже не беше признат. Гостите продължиха да налагат своя ритъм и след полученото попадение, но именно проблясъкът на Модрич вкара срещата в продължения.

И именно там дойде времето обичайният заподозрян да класира Реал напред, когато Челси допусна най-сериозната си грешка в защита и Карим Бензема нямаше как да сбърка от чиста позиция.

Вероятно Анчелоти трябваше да прибегне до смените по-рано, за да спести на отбора си част от мъките.

И нищо чудно следващия път такова забавяне да се окаже фатално - защото на полуфинала най-вероятно предстои още по-голямо предизвикателство в лицето на Манчестър Сити.

Реал отново ще трябва да страда и да се огъва, без да позволи да бъде прекършен. Това е и най-голямото качество на този Реал, той просто умее да оцелява, независимо колко убедително е надиграван и колко тежки удари поема.

90 минути в Париж същият Реал не успя да мръдне от собствената половина, но някак загуби само с един гол разлика.

Снимка: Getty Images

60 минути в реванша с ПСЖ Реал изглеждаше безкрайно далеч от какъвто и да е обрат. 80 минути в реванша с Челси Реал се намираше в някакъв кошмар, от който не можеше да се събуди.

И въпреки това, "белите" са живи. Дори срещу Сити този отбор може да оцелее не само заради традициите си в турнира, а защото с ветерани като Бензема и Модрич е способен на всичко.

В лагера на Челси ще се обсъжда обстойно отмененият от ВАР гол на Маркос Алонсо, ще остане болката от изпуснатите положения, както и гордостта от приближаването до почти невъзможен обрат в общия резултат.

Впечатляващото представяне на "Бернабеу" ще бъде утеха за "сините", но те ще изпратят един разочароващ сезон, в който им се случи същото, което и в Мадрид - положиха големи усилия и показаха завидни качества, но множество малки камъчета преобърнаха колата им.

Челси няма да постигне нещо повече от трето място във Висшата лига, въпреки че се очакваше да се бори за титлата, след като привлече "последното парченце от пъзела" Ромелу Лукаку.

На Тухел му остава да се хвърли за Купата на Англия, която би била утешителен трофей в едно буреносно време за клуба.

Лондончани се превърнаха в поредния отбор, провалил се в опита да защити трофея от Шампионската лига, една все още непосилна задача за всички в най-престижния клубен турнир.

Е, за всички, освен за Реал.

"Белият балет" го направи цели два пъти поред - защото печели и тези двубои, които в пълна степен заслужава да загуби.