Загубата на Ливърпул от Астън Вила с 2:7 в неделя не би трябвало да се описва като обикновена аномалия.
Това са времената, в които живеем в момента, а докато резултатите във Висшата лига стават все по-странни и по-странни, изглежда, че нещо наистина не е наред.
Без съмнение, празните трибуни промениха спорта, в който отнякъде започнаха да изливат необичайно количество голове.
Когато Вила поведе с 3:1 в 35-ата минута, се усещаше, че спокойно могат да паднат още пет-шест гола. Усещането за нормалност вече липсва, всичко вече изглежда възможно. А без нормална подготовка и без фенове по стадионите изглежда, че головете ще продължават да валят.
Това ще доведе до последствия и в защитата на Ливърпул, която в последните две години всяваше страх у противниците.
Още в откриващия кръг на Премиършип, като че ли, Лийдс счупи тази представа за неуязвимост, която имахме за отбраната на "червените". Безстрашните воини на Марсело Биелса развинтиха безмилостно Джо Гомес, като на моменти успяха да объркат, че и да уплашат и Върджил ван Дайк.
Вила само потвърди тези наблюдения.
Ливърпул вече допусна 11 гола от началото на сезона. Три от тях могат да бъдат писани като непредизвикани грешни, но всички 11 можеха да бъдат избегнати, ако не бяха налице грешките в защита.
Това, което се случва с тима на Юрген Клоп, е, пропукването на имиджа на непобедимия отбор. Което може да промени всичко за Ливърпул в бъдеще.
Това предубеждение върши сериозна работа във футбола и нерядко е спомагало сериозно за произвеждането на шампиони. Секунда разколебаване може да коства всичко.
Под ръководството на сър Алекс Фъргюсън Манчестър Юнайтед властваше над Висшата лига не и без помощта на подобен страх у съперниците си. Манчестър Сити и Пеп Гуардиола взеха две поредни титли, докато Норич не срина пясъчната купа след победа с 3:2 през 2019-а.
Изглежда, че този момент дойде и за Ливърпул.
Успехът на Лийдс и Астън Вила не дойде просто заради безстрашните им контраатаки. И двата отбора бяха набелязали прецизно слабите места и показаха грешките, които отборът на Клоп продължава да допуска.
Най-много се набива на очи липсата на високата преса на Ливърпул. Някои биха казали, че високата линия на защитата е основната причина за множеството допуснати голове, но едното не може без друго.
За да може Ливърпул да изповядва нападателен футбол, линиите трябва да бъдат много близо една до друга, за да може защитата да изнася по-лесно топката, а борбата за отнемането ѝ да започва още от нападението.
Именно последното не се случва в момента, заради което отбранителната линия е толкова лесно хващана на контри. Не толкова активната преса отпред означава, че противникът има повече време да организира нападението си, повече време да намери точния пас, повече време за по-правилно позициониране и за спринтове зад отбраната на мърсисайдци.
Това се случваше по време на целия двубой срещу Лийдс и на Калвин Филипс постоянно му бе оставяно огромно пространство, за да праща дълги топки, след една от които падна голът на Джак Харисън. При втория и третия гол - на Стюърт Далас и Елдер Кoща също им бе оставено прекалено много място за игра с дълги топки.
Вила също се възползва от лошата преса на Ливърпул в предни позиции, въпреки че действа по малко по-различен начин в последната третина от терена.
Видя се, че Дийн Смит бе набелязал дясната зона на Ливърпул, която оставаше оголена при всяко включване в предни позиции на Трент Александър-Арнолд, знаейки отлично, че Гомес е по-уязвим от Ван Дайк. За изпълнители на плана бяха посочени Рос Баркли, Джак Грийлиш и Оли Уоткинс, които не спираха да тормозят мърсисайдци.
За разлика от Лийдс, Вила не се възползва от липсата на висока преса с директна игра и дълги извеждащи подавания, а вместо това, напредваше с диагонални пасове по фланговете.
Тактиката на Клоп 4-3-3 оставя сериозни пространства по крилата и Вила удари Ливърпул точно там. Загубите от бирмингамци и Лийдс ще се ползват като наръчник от всеки следващ опонент на "червените". Ако искат да победят "червените", ще трябва да избегнат високата преса, да пращат хора в предни позиции и да атакуват дясната зона на защитата на Ливърпул.
И вече отборът на Клоп не изглежда толкова непреодолим.
Със сигурност, германският специалист вече си мисли да дръпне малко по-назад защитата поне за следващите един-два мача, в които футболистите му да си върнат увереността. А тя бе сериозно накърнена. След 2:7 няма как да е иначе.
Индивидуални грешки винаги ще има, но Гомес и Адриан изглеждаха по-скоро като играчи от Чемпиъншип, а не на представители на актуалните шампиони на Висшата лига.
Нищо от началото на тази кампания 2020/21 не следва пътя на логиката. Загубата с 2:7, със сигурност, ще повлияе на Ливърпул. А сега клубът не може да разчита на най-мощното си оръжие - феновете. Сега Юрген Клоп и футболистите му ще трябва сами да се справят с кризата.
Все още е рано да предричаме срив, какъвто Клоп допусна в Борусия Дортмунд след две поредни титли на Германия. Но със сигурност може да очакваме още много такива нелогични резултати до края на сезона.