Най-добрият отбор в света? Не се шегувайте. Барселона е историческо посмешище

Меси трябваше да преглътне и това - загуба с 2:8. Снимка: Getty Images
Меси трябваше да преглътне и това - загуба с 2:8.

Регламентът предвиждаше директна елиминация в един мач, но Барселона започна сякаш играе реванш на "Олимпико" или "Анфийлд". Сещате се за кои мачове става въпрос, нали?

Спомените за тези унизителни капитулации в Шампионската лига в предишните две години връхлетяха каталунците, когато Томас Мюлер изстреля Байерн Мюнхен напред резултата в Лисабон след само три минути и четири секунди игра.

Зрелищен автогол на Дейвид Алаба бързо върна паритета, но след това безмилостните баварци продължиха да вкарват отново и отново, и отново, и отново.

Крайният резултат беше... Трудно се намира дума какъв беше крайният резултат за Барса. "Унизителен" звучи като комплимент. Все пак това е загуба с 2:8. На четвъртфиналите в Шампионската лига. И в мач, в който се предполагаше, че играят два от най-добрите отбори на континента. Единият, със сигурност, не е такъв.

Най-лошото в това шокиращо поражение не беше само как лековато Барселона отстъпи някогашната си гордост, наречена притежание на топката; нито колко нелепо изглеждаши в атака, въпреки че имат най-добрия играч, който някога се е раждал; нито как Сержи Роберто поднесе подарък на баварците при втория гол; нито как Клеман Ленгле беше заобиколен от Томас Мюлер за четвъртия; нито колко ялов беше Луис Суарес, въпреки че вкара; нито как Семедо бе вързан на панделка от Алфонсо Дейвис; нито как низвергнатият на "Камп Ноу" Филипе Коутиньо реализира две и асистира за едно от попаденията; нито някое друго от натрапчивите недостатъци на Барса.

Не. Най-лошото в това унижение беше колко предсказуемо бе всичко.

Артуро Видал, вероятно, беше единственият човек на земята, който смяташе, че този двубой може да отиде в друга посока.

"Те имат много увереност, но не играят срещу отбор от Бундеслигата в петък, а излизат срещу Барселона - най-добрия отбор в света", заяви чилиецът в четвъртък, преди да започне да преглъща горчивите хапове на "Да Луж" на следващия ден.

Коментарите му преди мача караха хората недоверчиво да повдигат вежди, а след него - да му се присмиват и да измислят шеги в социалните мрежи. А Барса си е за присмех.

Каталунците станаха първият отбор, който допуска четири гола през първото полувреме в елиминационен мач в Шампионската лига след Порто, който инкасира пет срещу същия този Байерн през април 2015 г.

Тази версия на Барса стана първата в клубната исторя, която допуска пет или повече гола в европейски мач от 1976 г., когато родният Левски печели с 5:4 в Купата на УЕФА.

Блаугранас не бяха допускали седем във вратата си от 1949-а срещу Валенсия, а осем - от 1946 г. срещу Севиля.

Да не говорим, че Байерн можеше да вкара и повече, ако Мюлер, Левандовски и другите бойци на Ханзи Флик, не бяха пропуснали чисти положения.

Но колкото и да е унизителен, в крайна сметка резултатът е само цифрово изражение. Да, 2:8 срещу Байерн ще остави дълбока следа в съзнанието на привържениците на Барса, но както обичаме да казваме - всяко чудо е за три дни.

Кризата в Барса обаче може да продължи с месеци и години, ако на "Камп Ноу" не начертаят възможно най-бързо стратегията за измъкване.

Кике Сетиен е напълно компрометиран треньор, който за пореден път показа, че е попаднал по случайност начело на един от колосите на европейския футбол, но в едно нещо е прав: "Барселона е голям отбор и такъв мач несъмнено ще нанесе вреди. Трябва нещо да се промени", заяви той.

Промяната ще започне с неговото уволнение, но то само по себе си няма да означава нищо.

Барселона е застаряващ отбор, който вече няма нито качествата, нито мотивацията да се конкурира с останалите големи акули.

На всичко отгоре клубът е затънал и в управленска криза и скандали на всички нива. Това няма как да не даде своето отражение.

Погледнете и трансферите на Блаугранас. Най-скъпите им звезди Антоан Гризман и Усмане Дембеле започнаха на пейката. А третият - преотстъпеният на Байерн Филипе Коутиньо, влезе като резерва за баварците и им вкара два гола.

Да ни прощава Видал, но това няма как да е най-добрият отбор в света. Барселона от лятото на 2020-а е историческо посмешище.