"Как се променят нещата. От инциденти до Голямото събитие" - това е заглавието на новия двутомен труд на проф. Ивайло Знеполски, който проследява най-важните епизоди от интелектуалната история на България в периода 1956 - 1989 г.
В центъра на историческия разказ са известните философи и историци Желю Желев, Николай Генчев, Исак Паси, Асен Игнатов, Добрин Спасов, Илчо Димитров, Иван Славов и др.
Знеполски базира изследването си на богат документален материал и непубликувани досега документи от държавни и частни архиви.
Отношението между власт и наука се проследява през личните форми на съпротива срещу догмата на марксизма. Каква е съдбата на учените в тоталитарната среда, как Държавна сигурност действа в университета, как се поражда новата научна общност след прочистването на стария университетски елит, какви са особеностите на българското дисидентство и др. - това са въпроси, на които отговаря "Как се променят нещата".
Изследването излиза в два тома, свързани хронологично: "Властта в университета" и "Университетът във властта".
Книгите са част от поредицата "Минало несвършено" на издателство "Сиела" и Института за изследване на близкото минало.
Представянето на двете части на "Как се променят нещата" ще се състои в Нова конферентна зала в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски" на 22 юни от 17:30 часа.
Книгата ще представят Анастас Герджиков, Георги Каприев, Райна Гаврилова, Пламен Дойнов, Георги Лозанов, Димитрий Гинев, а водещ на дискусията ще бъде Йордан Ефтимов.