Едва 11% от всички запитани декларират, че са си правили тест за ХИВ/СПИН. 55% не биха общували с ХИВ позитивен. Само 6% от всички анкетирани пък са се чувствали изложени на риск от заразяване с ХИВ. Това са основните изводи от последното проучване на Изследователски център "Тренд", проведено през януари 2018 г. сред 1002 пълнолетни българи.
Цели 86% така и не са се тествали досега за СПИН. До голяма степен това може да се обясни с факта, че за мнозина темата е далечна. 92% от българите заявяват, че не са имали досега с някой, носител на ХИВ.
Няма динамика по отношение на демографските характеристики. Високи нива се отчитат и при най-младите и при най-възрастните. Тук трябва да се има предвид също и обществената чувствителност по отношение на темата свързана с ХИВ и „безпокойството“ да се говори открито по такъв тип тема.
Междувременно само 6% от всички анкетирани са се чувствали изложени на риск от заразяване с ХИВ.
Проучването на "Тренд" показва известна обществена нетолерантност по отношение на темата свързана с вируса на ХИВ.
Около 94% от българите посочват, че не биха се омъжили/оженили за човек, носител на ХИВ. 76% посочват, че не биха били приятели с хора, носители на ХИВ.
Това обществено разбиране и дистанциране на хората, носители на този вирус, в голяма степен е предпоставка за криенето на такъв тип информация. Тук отново не се отчита динамика по отношение на демографските характеристики на респондентите. 87% посочват, че не биха живели с такъв човек.
По отношение на работа, се отчита разчупване - 27% от хората посочват, че биха работили с човек, който е носител на ХИВ. При по-младите респонденти се наблюдава по-голяма склонност спрямо по-възрастните.
31% посочват, че биха общували с човек, носител на ХИВ. Тук отново се запазва съотношението по отношение на възрастта на хората.
Един от ключовите въпроси е свързан със стереотипите по отношение на заразяване с ХИВ, както и реалните възможности. 91% от хората са съгласни, че с ХИВ може да се заразиш чрез сексуален контакт. 8% са на мнение, че човек може да се зарази чрез докосване или ръкостискане. Висок е делът на хората, които не знаят или не могат да преценят дали в такава ситуация могат да се заразят, което е висок дял на незапознатост.
35% от хората са съгласни, че човек може да се зарази чрез целувка. Висок е делът на хората (25%), които смятат, че човек може да се зарази с ХИВ от не измити прибори в кафене или ресторант. Няма динамика по отношение на демографските характеристики. Отново се отчитат високи нива (27%), които не знаят или не могат да преценят.
92% са съгласни, че чрез преливане на кръв човек може да се зарази с ХИВ. 24% отговарят положително, че човек може да се зарази при разговор с ХИВ-позитивен чрез кихане или кашляне. 21% са на мнение, че човек може да се зарази чрез ползване на обща тоалетна.
33% посочват, че знаят, че има лечение, което забавя развитието на ХИВ при човек, които е носител на вируса. Данните показват, че по-младите в по-голяма дял отговарят положително за сметка на по-възрастните.
Данните сочат, че сред българите се отчита ниска запознатост с характеристиките на ХИВ, което налага засилване на информационните кампании за болестта.
Ауууу... колко страшно! Ами за ваше сведение, нормалните хора си контролират сексуалния живот и партньорите, и не се нуждаят от тестове за СПИН. Това е проблем на отрепките, педерастите, проститутките, наркоманите, полигамните (евфемизъм за развратници и хора с психически проблеми на тема секс), и напоследък третополови, джендъри, транссексуални и подобна паплач. Не манипулирайте обществото и не вменявайте на българския народ някаква "вина" за непросветеност и изостаналост!
Колко си безпросветен! Не ходиш ли на зъболекар? Никога ли не са ти преливали кръв?? Това, разбира се, при всички условности на "безопасния" секс!