Потребителските спорове няма вече да се разглеждат от Арбитражния съд. Това решиха депутатите след приетите на второ четене промени в Закона за Граждански процесуален кодекс.
Колекторските фирми и фирмите за бързи кредити вече няма да могат да съдят абонати, които не са уведомени за съдебния процес.
По този начин се слага край на високите съдебни такси за юрисконсултите на топлофикациите. Размерът на таксата се решава от съда взависимост от дължимата сума.
Промените бяха внесени от омбудсмана Мая Манолова. „След обнародването на промените в Държавен вестник, всички български граждани, които получат съобщение за това, че са съдени от Арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчето",каза тя.
По думите й висящите производства ще бъдат прекратени. Всички арбитражни дела, които са заведени към момента и които ще бъдат заведени през следващите дни, са недопустими, уточни Манолова.
Омбудсманът даде за пример „Топлофикация", която когато съди свои клиенти, иска 300 лв. пред Софийския районен съд, 300 лв. при възражение на длъжника и 350 лв. пред частен съдебен изпълнител.
С приетите промени тези възнаграждения са намалени 5 пъти, най-голямата сума, която може да се поиска е 150 лв. вместо 900.
„Това стана, след като водихме битка цяла година и различни институции не се произнесоха като КЕВР, Комисията за защита на потребителите, Конституционния съд. В крайна сметка го направиха депутатите", посочи омбудсманът и определени намаляването на възнагражденията като много сериозна победа за потребителите.