Еколози искат пълна забрана за найлоновите торбички

Екоорганизации предлагат да бъде наложена пълна забрана на употребата на найлонови торбички до 2025 г. Предложението им е внесено в Министерството на околната среда и водите.

Еколозите искат по-строги мерки за намаляване на пластмасовите торби, по-висока продуктова такса и такса върху всички произведени пластмасови торби, независимо от големината и дизайна им.

Според тях в настоящата наредба има твърде много изключения. Природозащитниците предлагат въвеждане на по-висока такса до пълното премахване на пликчетата.

По думите на еколозите след въвеждането на еко таксата през 2011 г., употребата на пластмасовите пликчета е нараснала с 30%. Съществуващото финансово облагане не е ефективно, тъй като в него не влизат торбички с дебелина 0,03 милиметра, а те са най-разпространените.

"Масово разпространените торбички не попадат в тази такса и това е проблемът, защото потреблението не спада", заяви пред БГНЕС Евгения Ташева от сдружение „За Земята".

Някои от пликчетата са напълно безплатни и ги има навсякъде - големи вериги и малки магазинчета. Заричинова смята, че има и много хора, които вече се замислят дали да ползват торбички и има намаляване, но трябват по-строги мерки и от отговорните институции, за да се изчисти природата.

Мотивите на еколозите са свързани с факта, че торбичките са основен замърсител на природата и особено на водните басейни.

„Когато найлонова торбичка попадне във воден басейн, където и да било в България, накрая тя стига и до морето. Това го виждаме при почистване на реки, плажове, както и в планините. Навсякъде е залято с пластмасови торби", посочи Данита Заричинова от екосдружението „За Земята".

Отпадъците от найлонови торбички са опасни и за здравето на животните и човека, отчитат природозащитниците.

„Най-големите вреди на найлоновите торбички е, че се разпадат на по-малки пластмаси и по този начин стават храна за птици и малки животни, които ги бъркат със своята храна. Затова има изключително много умрели птици и животни. По хранителната верига това се връща и към човека в един момент. Пластмасата като цяло има отрицателно влияние върху човека, не само торбите, но и чаши, кутии. Това се отразява и натрупва в организма", обясни Запричинова.

Еколозите дадоха за пример държави като Франция и Ирландия, които сериозно са ограничили употребата на пликчетата.

„За момента настояваме за по-силни рестрикции. Смятаме, че една пълна забрана трябва да се въведе постепенно", подчерта Заричинова.

#1 pixie 03.07.2017 в 14:24:17

Алтернатива?

#2 Вълков 03.07.2017 в 14:58:33

Всичката Мара втасала торбичките ни са проблема .Имам чувството че някой т.н. еколози хептен са превъртяли-сигурно е от жегите- да им имаме проблемите.

#3 dedo adji 03.07.2017 в 16:57:26

Побеснелите фанатици нямат спирачки. Довеждат и най-добрите идеи до абсурд. И любимото им средство е ЗАБРАНАТА. Всичко им пречи, пушачите, ауспусите на колите, фреоните, пръднята на кравите. И на хората. Ако никой не ги спре ще ни монтират катализатори в задниците, да не изпускаме метан. За всяка прищявка забрана без или със скъпо струващи алтернативи. С какво ще заменим найлоновите торбички? С каквото искате, ни отговарят, ние се интересуваме само от забраната. Само отрицание без съзидание. Замърсяват не торбичките а безотговорните типове, наречени със звучната френска думичка писюр, които ги хвърлят безразборно. Найлонът лесно се рециклира. Уредете събиране срещу несимволично заплащане. Назначете глоби за хвърляне извън определените места. Който е купил торбичка за 20 ст и плати 1 лв глоба, след 3-тия или 4-тия път ще се замисли. Тамам ще се отворят и стотици работни места за бесни фанатици, които за друго не ги бива, и ще се съберат средства за заводи за рециклиране.

#4 1Sion1 03.07.2017 в 18:05:49

Изкукуригалите екоталибани.Цял свят ползва торбички, ние ще ги забраняваме.

#5 Илия 03.07.2017 в 18:33:09

Просто тябва да се произвеждат торбички от биоразградима пластмаса - такива са например от Билла! Полиетиленовите и полипропиленовите с дебелина под 100 микрометра не са толкоз вредни и също се разграждат горе долу бързо. Всичко зависи от културата - да не се хвърлят кай където му кефне!

#6 Dox 04.07.2017 в 00:02:30

Начи, другари, Понеже тук някой пита за алтернатива - веднага се сещам за ония пазарски чанти от изкуствена кожа, които майка ми или баба ми ми връчваха, като ме пращаха на пазар. На цвят обикновено бяха тъмно-кафяви, но съм виждал и тъмно-сини. Имаха големи дръжки, а в горния край бяха извезани на полукръгове. Бяха много красиви и удобни. Също така имаше едни мрежички. Много разтегливи. А бе гледаш я - колкото кибрит, но в нея побирахме по 10 бири.

#7 dedo adji 04.07.2017 в 01:33:09

Доксе, не ни занимавай със спомените си от Балканската война. И аз имам спомени как бакалинът бай Георги увиваше сиренето в хартия и сипваше захарта в книжни кесии. В наше време торбичката с дръжки е най-удобният начин за носене на покупки. Ако на времето беше изхвърлил въпросната чанта щеше да има бой от мама и баба, че даже и от тате. Аналогично, ако съвременният Ганю (или Джони) го удариш по джоба няма да изхвърля където му падне.

#8 Dox 04.07.2017 в 08:20:40

А, Деде, като каза бакалина, та се сетих и за олиото. Носиш тъмнозеленото шише, бакалина го взима, но преди това гледа дали е измито, след това слага фунията, църпе /трънско-шопски израз/ от тенекията с едно канче и излива в шишето. Образуваха се едни ситни мехурчета. Но най-се пулех, докато гледах как мери на кантара наденица, примерно. Докато мери отрязва малки парченца и от време на време вземе, та си апне някое от тях. Тогава си мечтаех да стана бакалин, защото си мислех, че ще мога да си ям от всичко колкото си искам. Напълно съгласен с пост 3. Всяко нещо си върви с плюсовете и минусите и следва да се обмисля максимално от всички страни. Иначе, да се бият барабани е лесно. Това всеки го може.

#9 pixie 04.07.2017 в 17:51:27

По принцип най-лесно е да се обясняват и изтъкват очевидни проблеми, без да се предлага някакво конкретно решение.

Новините

Най-четените