Нелепа техническа грешка и пълен ступор на местните власти са довели до събарянето на 5-етажната сграда на Тютюневия склад в Пловдив - част от културното наследство на града.
"Това е групов паметник на културата и всички инвестиционни намерения трябва да бъдат съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство. Всяко разрушаване на сградата предполага нови действия, които са абсолютно незаконни", каза арх. Виолета Раева, главен експерт към НИНКН пред Нова ТВ.
Тя обяви, че справка в общия устройствен план на Пловдив показва, че на мястото на складовете трябва да се построи 10-етажна нова сграда.
Сградата е призната за паметник на културата, а сред вътрешните й елементи има стенопис на художника Вълчан Петров. Въпреки това, се оказва, че вместо нея в регистрите е вписан съседен имот - вместо ул. "Одрин" 8 е записана ул. "Одрин" 6.
Зам.-кметът на Пловдив по строителството инж. Димитър Кацарски отказа да даде какъвто и да е коментар по въпроса защо е допуснато унищожаването на сграда - паметник на културата и за какво строителство се разчиства теренът.
"В момента върви проверката по документи. Дойдох тук тази сутрин, видях, че се бута и разпоредихме да спре работата. Общината реагира в първия работен ден, в който може да реагира", беше обяснението на отговорника по строителството в общината.
Кацарски е и бивш ръководител на Регионалната дирекция за строителен контрол в Пловдив.
Не стана ясно защо в общината едва сега разбират за разрушаването на сградата, която се намира в центъра на града.
Хора, живеещи в близост до Тютюневия склад, коментираха, че са сигнализирали от повече от месец за рушенето му, включително - че строителите не са обезопасили съседните сгради и че са работили и в почивните дни.
Журналистът от местния сайт "Под тепето" Ивайло Дернев определи като случая като пълна неадекватност от страна на институциите.
"От 10 дни пишем в сайта, че се сваля покривът и че вървят строителните дейности. Сградата е на дружество, свързано с лицата, които преди години искаха да бутнат Кино Космос", каза още той.
Граждани, организирали се на протест срещу събарянето на склада, поставиха няколко негови тухли пред входа на Община Пловдив.
Граждани оставят тухли от бутнатата сграда на стълбите на Общината.
Posted by Manol Peykov on Sunday, 6 March 2016
Сградата на Тютюневия склад е пуста от 10 години и не се стопанисва. Нейният собственик е "Пи Джей Трейд" АД, която притежава и дружеството "Одрин 8" по името на адреса на склада.
По информация на "Пловдив 24" фирмата разполага с разрешение за събаряне и строителство, издадено през 2010 г. по време на мандата на кмета Славчо Атанасов (в момента депутат от Патриотичния фронт).
Според Закона за устройство на територията разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството.
През 2014 г. обаче главният архитект на Пловдив Румен Русев е презаверил разрешението, съобщава в. 24 часа.
"Получих удостоверение от Министерството на културата, че сградата не е паметник", заяви той, като обясни, че законът го задължавал да одобри строителството.
Преди няколко седмици в НИНКН е изпратена молба за корекция на регистрите на културното наследство, за да бъде включен складът като архитектурен паметник.
Oбектът трябваше да бъде част от арт пространството на Пловдив покрай подготовката за Европейска столица на културата през 2019 г.