Броят на заетите расте спрямо броя на пенсионерите

На всеки 100 работещи в страната се падат 78 пенсионери, пише в. „Сега", позовавайки се на данните на Националния осигурителен институт за миналата година. Според данните съотношението се подобрява през последните години и ще се променя в полза на заетите.

Това подобрение обаче не помага на пенсионната система - дефицитът в държавното обществено осигуряване става все по-значителен. През 2014 г. над 52 на сто от разходите са платени от държавата. Положителната промяна в баланса се дължи на затягането на условията за пенсиониране. В началото на пенсионната реформа през 2000 г. коефициентът на заместване стига 103%, т.е. пенсионерите са били повече от осигурените. От 2004 г. насам обаче съотношението се подобрява постоянно.

Миналата година отбелязва още една положителна тенденция - броят на осигурените българи леко се увеличава. От друга страна, възрастните хора намаляват. Според данните на НОИ м.г. хората, които са внасяли осигуровки, са малко над 2.735 млн. души. Те са се увеличили с близо 6 хил. души. Пенсионерите са 2 181 896. Въпреки че те намаляват с по-бързо темпо - с около 14 хил. за година, пенсионерите вече са повече от всички хора в масовата трета категория труд с постоянен трудов договор (те са 2.141 млн.). Това са хората, върху които основно пада тежестта на осигурителната система, защото част от внасящите осигуровки всъщност са заети на непълен работен ден, на временна работа или пък вноските им се плащат от държавата.

Средната пенсия м.г. е била 310 лв. Близо 450 хил. пенсионери, или всеки четвърти пенсионер, е преживявал с минималната пенсия за стаж и възраст (156.40 лв.), инвалидност и др.

#1 Шамито 01.09.2015 в 15:37:39

И каква е задачата на държавата?Да увеличава работещите или да намалява пенсионерите.Или да ревне че не и е работа това.Но това е най лесното.

Новините

Най-четените