Снежната хватка в САЩ през март изглежда необичайна, но какво да каже и половин България, затрупана под постеля от два метра сняг. Много учени обясняват „снегокалипсиса" с глобалното затопляне, но един техен колега от НАСА предложи по-различно обяснение - индустриалното замърсяване в Китай и Индия.
Джонатан Чанг наблюдава движението на фини прахови частици от изгарянето на горива във въздуха в продължение на няколко години - разсейването им в атмосферата, заедно с праха от пустините, вулканите, изпаренията на морска вода и други, както и влиянието на всички тях върху валежите.
Според него вредните частици правят облаците по-големи и по-тежки, като спомагат процеса на кондензация - преминаването от газообразно в течно агрегатно състояние, което обяснява обилните валежи в последно време. Теорията е противоречива и има нужда от още доказателства.
Междувременно хората в Китай все повече осъзнават катастрофалния ефект на замърсяването върху живота им. Духовете в интернет пространството разбуни документалният филм на журналиста Чай Цзин „Под купола - разследване на китайския смог", който бе свален от социалните мрежи, въпреки милионите гледания.
Наскоро премиерът на Китай Ли Къцян нарече замърсяването пагубно за живота на хората и обеща да увеличи усилията за борба с него. Режимът обеща да намали потреблението на въглища със 160 милиона тона за следващите пет години, както и за затвори 300 завода, които нарушават екологичните норми.
Индексът за замърсяване на въздуха в Пекин последно показа ниво от 755, като при 300 се счита, че има сериозна опасност за здравето на хората.