На 8 март отбелязваме Международния ден на жената, който празнуваме всяка година на тази дата.
Този ден е признание за икономическите, политическите и обществени постижения на жените.
Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия, но още през 1857 г. в Ню Йорк се организират протестни митинги на жените, които работят в текстилните фабрики.
Така настояванията за достойно заплащане на тежкия труд и равностойни права с мъжете водят до обявяването на Международния ден на жената, който първоначално се е празнувал всяка последна неделя на февруари.
На Запад Международния ден на жената се отбелязва през 1910-те и 1920-те, но постепенно замира. Той се подновява със зараждащия се феминизъм през 1960-те.
Така се стига до Общото събрание на ООН от 1977 г., при което се решава 8-ми март да бъде обявен за Международния ден на жената и на нейните права. Постепенно денят се превръща в любим на много дами от различни възрасти.
В различните държави се възприема и като Ден на майката. Денят е официален празник в държави като Русия, Китай, Украйна, Виетнам, Грузия и Северна Македония. В страни като България и Румъния той не е обявен за официален празник, но е широко празнуван от хората.
На днешното си изявление към жените руският президент Владимир Путин каза, че "този ден винаги е пълен с радост, подаръци, цветя и искрени сърдечни чувства" и допълни, че е много важно ценности като търпение и грижовност да се предават от поколение на поколение и от майки на дъщери.
Празникът отбеляза и търсачката Google с тематичен "дудъл" за 8 март.