С 5 гласа "за" СЕМ реши да прекрати предсрочно мандата на Светослав Костов като генерален директор на БНР. Решението беше мотивирано с груби нарушения на Закона за радио и телевизия, свързани с неоснователното спиране на сигнала на Програма "Хоризонт" и оплакването от цензура върху репортера Силвия Великова.
Решението за отстраняването на Костов беше очаквано, след като преди седмица СЕМ отвори процедурата по прекратяване на управленския му договор с мнозинство.
Костов беше назначен за шеф на Националното радио само преди три месеца. След скандала около Силвия Великова членовете на СЕМ поставиха ултиматум пред генералния директор да подаде оставка, а такава беше поискана и от работещи в програма "Хоризонт". Той обаче отказа да се оттегли сам.
По закон нов избор на генерален директор на БНР би трябвало да се проведе в срок до 3 месеца. Междувременно управлението на медията ще се повери на "лице, определено от Съвета за електронни медии", което отговаря на изискванията за длъжността. Това ще е Антон Митов, който в момента е шеф на архива в радиото.
Светослав Костов обяви, че ще обжалва решението на СЕМ пред съда.
От БНР разпространиха неговото становище до Съвета, в което той твърди, че две от административно-наказателните постановления срещу него са нерелевантни към условията за предсрочно прекратяване на договора му.
Едно от тях е свързано с нарушение, извършено по време на мандата на предишния генерален директор Александър Велев - става дума за случая с изтичане на лични данни на непълнолетен в репортаж.
Вторият казус, за който Костов твърди, че ще оспори в съда, е свързан с 5-часовото спиране на ефира на програма "Хоризонт".
Отстраненият директор на БНР посочва, че радиото "не е спирало да предоставя радиоуслуга по отношение на програма "Хоризонт" чрез електронна съобщителна мрежа по смисъла на ЗРТ", тъй като предаванията текоха на живо в сайта на медията.
Във връзка с твърдението за евентуалното нарушение на гарантираното право на информация на българските граждани, в становището се казва, че БНР не е спирало да предоставя такава информация в национален мащаб чрез другата си програма с идентичен териториален обхват и времеви параметри на излъчване, а именно "Христо Ботев", пише още Костов.
"Изложеното в мотивите на регулатора твърдение за поставяне на БНР в ситуация на невъзможност за изпълнение на задълженията си съгласно чл. 51 от ЗРТ, относно защита живота и здравето на гражданите в ситуация на бедствие или криза, няма никаква връзка с нарушение на чл.10 от ЗРТ. БНР има лицензирана повече от една програма с разпространение на цялата територия на България. Нито лицензията, нито ЗРТ правят разлика с коя от програмите си БНР следва да изпълнява вменените и задължения. И двете програми на БНР са с почти идентично покритие, както по население, така и по територия. Никъде в ЗРТ не се определя програма „Хоризонт" за водеща и единствена програма на Българското национално радио. Във възражението си до Съвета за електронни медии Светослав Костов казва още, че поредица от действия е довела до репутационно-неприятна ситуация за БНР, която е била използвана по недопустим начин за други цели, различни от вижданията за благото на радиото", се казва в писмото.