Тази година на студентския празник в България - 8 демекври, се очаква над 240 000 учащи се и преподаватели да празнуват. От тях 25 000 ще се възползват от туристически услуги.
Според изчисленията на Института за анализи и оценки в туризма се очаква младежите да похарчат за празника си общо над 15 млн. лв. Според статистиката студентите средно са заделили по 60 лева за празника.
На самия 8 декември, както и през уикенда, е предвидено засилено полицейско присъствие както в курортите, така и по пътищата в страната.
От "Пътна полиция" отправиха препоръки за безопасно пътуване. Освен това стотици полицаи (цивилни и униформени) ще следят по курортите, в заведенията и на пътя, за да не се стигне до инциденти.
Мобилни камери на КАТ ще бъдат разположени и на всички входове и изходи на големите градове. Автопатрули на КАТ ще бъдат дежурни в по-големите курорти, в които ще празнуват по-голяма част от студентите.
Засилено полицейско присъствие ще има около всички дискотеки, барове и хотели, където празнуват студентите.
Самият студентски празник води началото си още от 1903 година. Тогава 8 декември за първи път се отбелязва у нас като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г.
В решението се определя честването да бъде на 8 декември, когато се почитали Свети Седмочисленици, сред които и свети Климент Охридски.
През 1916 година за първи път 8 декември се отбелязва като студентски празник.
Празнуването на този ден е отменено след 1944 г. и датата е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност.
На 8 декември 1962 г. честванията на Софийския университет "Свети Климент Охридски" са възстановени. Към момента патронният празник на най-старото висше учебно заведение у нас е на 25 ноември.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите на висшите училища обяви 8 декември за неучебен ден и за празник на българските студенти.