Съдия Ченалова била жертва на икономически интереси

Съдия Румяна Ченалова от Софийския градски съд (СГС), за която френският посланик в България Ксавие дьо Кабан подаде сигнал заради опит за кражба на дъщерни дружества на компанията "Белведере груп", е подложена на изслушване от Етичната комисия на ВСС.

В петък френският посланик изрази увереността си, че случаят е показателен за корупция в съдебната система, в която има "гнили ябълки".

Ченалова видя себе си като жертва на икономически интереси. Според нея някой "дълбоко е заблудил" френския посланик. "Вероятно става дума за икономически интереси, атакуват ме, защото нямам силен гръб", каза тя пред журналисти на влизане във ВСС.

По думите в последните дни в медиите са изнесени неверни факти и посочи, че няма договор за охрана за 30 000 евро, нито е определяла синдика Панайот Велков по делата за несъстоятелност на ТВ7 и News7. По време на изслушването тя отрече да е работила с Велков преди, въпреки че е бил назначен и по други дела.

Според проверка на Mediapool, Ченалова е назначила същия синдик по делото за несъстоятелност на "БДЖ Трансинмпекс", като по това дело отново се появява името на охранителната фирма "Делта гард" - същата, която влиза в офисите на TV7 и Нюз 7 с Панайот Велков и е наета за охрана на двете френски фирми, заради които е изслушването. Синдикът е сключил с "Делта гард" договор за охрана на обектите на "Домейн Бойар" и "Белведере", в който обаче няма посочена цена, а според френския посланик става дума за 30 000 евро на месец.

Извън това Ченалова е действала според закона по делото срещу двете френски фирми. На 15 октомври в Софийския градски съд е получена молба от фирма "Тайм арх" за обявяване в несъстоятелност на фирмите "Домейн Бойар" и "Белведере дистрибуция" заради дълг от 114 000 лева. Двете фирми са свързани и имат общ управител в лицето на Николаос Смирноф. Гъркът управлява в страната бизнеса на френската компания майка "Белведере".

Проверка на съдията разкрива, че собственият капитал на "Белведере" е на минус 9.14 млн. лв. Фирмата дължи на НАП 661 000 лева. Ченалова обяснява, че първо е наложила частичен запор на сметките, който да обезпечи вземането на "Тайм арх".

Месец по-късно налага пълен запор на банковите сметки на двете френски фирми заради докладите на синдика, които показват, че загубите само за 2013 година са над 2 милиона лева. Междувременно по делото е допуснат и иск на втори кредитор, с което исковете към двете свързани френски компании вече надминават сумата от 300 000 лева.

Ченалова потвърди, че френската компания майка вече е платила дълга, заради който се води делото. По закон обаче тя няма как автоматично да прекрати процеса, а това може да стане само по-искане на кредиторите, но те все още не са отговорили на запитването на съда.

По повод съмненията при разпределението на делото за несъстоятелност на двете дружества, съдия Ченалова заяви, че в много малко държави в Европа делата се разпределят на случаен принцип, както у нас. Там практиката е административните ръководители сами да определят съдиите-докладчици като вземат предвид тяхната квалификация и натовареност.

Председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров обяви, че до 17 декември комисията ще излезе със становище по въпроса. Той уточни, че ще се събера информация от четири източника.

Новините

Най-четените