462 000 евро обезщетение заради Синята къща в Пловдив

Съдът в Страсбург осъди България да плати 462 000 евро обезщетение на собствениците на Синята къща в Стария град на Пловдив (известна и като Павлитовата къща).

Делото беше заедено от седмина наследници на собствениците на имота, които водят десетилетна съдебна "война" с държавата и община Пловдив, за да влязат във владение на национализираната през 1966 г. сграда.

Синята къща е паметник на културата от 1949 г. В началото на 90-те години бившите й собственици настояват да получат обратно правата върху къщата, като през 1998 г. ВАС признава реституционните им претенции. Наследниците връщат платената през 1966 г. компенсация за национализирането на имота в размер на 14 732 лв. и получават нотариални актове на свое име.

Въпреки окончателното съдебно решение обаче общината и фонд "13 века България", които владеят имота, не го напускат.

След втори опит да получат обратно Синята къща, собствениците се оказват лишени от реституционните си права с решение на ВКС от 2007.

През 2016 г. Съдът в Страсбург е приел, че България е нарушила правната собственост и правото на всеки мирно да използва собствеността си. Предложено е двете страни да сключат споразумение в срок от 4 месеца. До взаимно разбирателство обаче не се стига. Сега бюджетът ще трябва да изплати обезщетението на наследниците.

Къщата на Георги Павлити е построена през 1849-1850 г. Известна е повече като „Синята къща". В нея е запазен единственият засега открит в България стенописен портрет - най-вероятно на собственика. Къщата има има оригинален Г-образен салон с два самостоятелни резбовани тавана.

Доскоро в нея се е помещавала Общинска фондация „Пловдив 2019".

Новините

Най-четените