СЕМ даде 1-седмичен срок за оставката на Светослав Костов от БНР

Съветът за електронни медии (СЕМ) даде едноседмичен срок на генералния директор на БНР Светослав Костов да подаде оставка от поста си.

В противен случай СЕМ ще гласува за предсрочното прекратяване на договора му за управление на следващото си заседание в периода 7 - 11 ноември. Това решиха София Владимирова, Ива Димитрова, Розита Еленова и Галина Георгиева (в отсъствието на Бетина Жотева).

Пред "24 часа" Светослав Костов е обявил, че няма намерения да подава оставка с думите: "След като СЕМ намери основания да ме маха, нека го направи".

Ива Димитрова коментира, че изнесените от редколегията на БНР данни за оказван натиск срещу журналисти е "грубо нарушение на чл. 11, ал. 1 от ЗРТ - всяко мнение може да бъде изразявано свободно в медийните услуги".

Розита Еленова посочи, че "директорът на БНР постави под съмнение своята обективност", поради което призова СЕМ да започне процедура по искане на неговата оставка.

Председателят на СЕМ София Владимирова също определи кризата в БНР като безпрецедентна.

"Съмненията за цензура са недопустими. Вярно е, че сме на прага на предизборна кампания и това усложнява ситуацията, но не може в ефира на БНР през 2019 г. да звучи "Let It Be" в знак на протест срещу директора", каза тя.

"Доверието на СЕМ в генералния директор очевидно е загубено, по-лошо е, че е загубено доверието на работещите в БНР. Отговорност се поема по един-единствен начин и очаквам Светослав Костов да поеме своята отговорност по този начин", каза още София Владимирова.

Преди дни самият Светослав Костов публикува писмо, в което твърди, че не е подлаган на политически натиск и отказва да напусне ръководния си пост. Последното му публично изявление по темата включваше заплаха за подвеждане под съдебна отговорност на "всички, които са се упражнявали върху неговото име, достойнство и професионални качества".

По Закона за радиото и телевизията СЕМ може да прекрати предсрочно договора за управление на генералните директори на БНТ и БНР при евентуални груби и системни нарушения на принципите на медийните доставчици. Според юристите на регулатора обаче случаят в БНР от септември 2019 г. не е достатъчно основание за смяната на Костов, тъй като се изискват поне три провинения на генералния директор, за да издържи решението пред съда.

Новините

Най-четените