Прокуратурите в цялата страна трябва да извършат проверки, за да се определи колко са хората с присъди "лишаване от свобода" и "доживотен затвор", които все още не са издирени и вкарани в затвора.
Разпореждането за извършване на проверките е на главния прокурор Сотир Цацаров. Такива ще има във всички районни и окръжни прокуратури, Софийска градска прокуратура, Специализирана прокуратура и военно-окръжните прокуратури в страната.
Над 500 души, осъдени на лишаване от свобода или доживотен затвор, продължават да бъдат на свобода. Това разкри говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Тези данни са едва от около половината прокуратури в страната.
Данните до момента показвали, че сред укрилите се от правосъдието има такива, които са били осъдени преди повече от 10 години.
Разпореждането за проверката в прокуратурите идва след тежкия криминален случай в Нови Искър. Оказа се, че извършителят на шесторното убийство там е бил осъден, но в продължение на 9 години се е укривал и не е изтърпял наказанието си.
С проверката се заемат апелативните прокуратури в страната, Апелативна специализирана прокуратура и Военно – апелативна прокуратура. Те ще извършат проверка на всички изпълнителни преписки, образувани за изпълнение на съдебни актове, по които към 15 януари т.г. не са задържани осъдени лица с наложено наказание „лишаване от свобода“ и „доживотен затвор“.
Главният прокурор е разпоредил да бъдат проверени и всички преписки, по които присъдата е изпратена за изпълнение на Областните звена „Охрана“ при Министерство на правосъдието и в прокуратурите не е получено уведомление за задържане на осъдените лица.
Апелативните прокуратури трябва до 2 февруари да изготвят доклади, които да покажат колко хора, които са били осъдени, не са издирени и задържани с влезли в сила присъди.
В тези доклади ще е описана и цялата комуникация по институциите относно издирванията на тези хора. Обобщените доклади ще бъдат анализирани от прокурори от отдел „Съдебен“ във Върховна касационна прокуратура.
Освен това по инициатива на главния прокурор ще бъде проведена среща с професионалното ръководство на МВР и с ръководството на ГД “Охрана“. Целта е да се набележат конкретни действия по подобряване на издирвателната дейност на осъдените с цел вкарването им в затвора и изпълнение на присъдите. Ще бъде обсъдена и необходимостта от изготвяне на предложения на законодателни промени.