Събитията в България през последния месец са нанесли сериозен удар върху "авторитета на управляващите" и най-вече на премиера Бойко Борисов, чийто рейтинг е спаднал с 6 процента (от 42 през юли до 36 през септември). Това е изводът на агенция "Медиана", направен на база последното им проучване за обществените и електорални нагласи в страната.
Според него всички представители на управляващите бележат "сериозен спад" в своята лична популярност през последните три месеца (предходното изследване е от месец юли). Единственото изключение е кметът на София Йорданка Фандъкова, чиито рейтинг остава същия - 49 процента от анкетираните смятат, че тя е добър политик.
Освен Борисов, подкрепа губят и военният министър Красимир Каракачанов (-1 процент до 33%), Томислав Дончев (-5 процента до 31%), Валери Симеонов (-2 процента до 19%), Цветан Цветанов (-3 процента до 18%) и Волен Сидеров (-5 процента до 16% подкрепа).
В същото време според изследването на ръководената от социолога Кольо Колев "Медиана" политиците от левия спектър макар и леко повишават своя рейтинг.
Одобрението за лидера на БСП Корнелия Нинова скача с 1 пункт до 34%. Татяна Дончева от "Движение 21" е рекордьор - най-изненадващо рейтингът й скача с 6 процента до общо 29% подкрепа. Румен Петков от АБВ също печели 1% одобрение повече за последните 3 месеца за общо 12 процента.
Пада обаче рейтингът и на президента Румен Радев - от 69% през юли на 66% през септември, според изследването обаче той все пак остава най-одобряваният български политик.
Изследването проверява "електоралния потенциал на някои хипотетични формации". Става дума за партии, оглавявани от шоумена Слави Трифонов и президента Румен Радев.
Подкрепата за евентуален политически проект на Слави пада от 31,8 на 29,3%, а тази за потенциална партия на Радев се повишава от 38,2 на 41,8 процента.
Според "Медиана" над половината от избирателите казват, че е "възможно да гласуват" за някоя от хипотетичните формации.
Нараства и броят на "по-скоро разочарованите" от управлението на кабинета "Борисов 3". През юли това са били 51%, а през септември - 61. Тези, на които правителството вдъхва доверие, спада от 27 на 21 процента. Пада и общата оценка за управлението на кабинета, която се равнява на "Среден 3,29".
Намалява и броят на хората, които искат правителството да изкара пълен мандат - от 43 процента през юли на 37 процента през септември. Това обаче не означава, че се е повишил броят на хората, които искат оставка преди края на мандата - те остават 29 процента. Вместо това се е повишил броят на тези, на които им е безразлично (21%), и на онези, които не знаят или не са мислили по въпроса (13%).
Проучването на "Медиана" показва, че нараства и броя на песимистите за бъдещето на страната през следващата една година. С 3 процента се повишават тези, които очакват "влошаване" (36%), положението ще остане същото според 42% от анкетираните, а 10% са на мнение, че ще се подобри.
Ако парламентарните избори бяха днес:
Според "Медиана" няма особени промени в подредбата на политическите сили, ако днес трябваше да се гласува за парламент. ГЕРБ остават начело с 23,6% (-1% подкрепа), следвани от "БСП за България" с 20,1%. След това са ДПС (9%) и "Обединени патриоти" (6,6%). Останалите политически сили според изследването не минават 4-процентовата бариера.
В изводите на агенцията се посочва, че най-сериозно "кризата във властта от последния месец" е ударила "патриотите", които са загубили 3 процента от електоралния си потенциал за един месец.
От агенцията отбелязват, че поради това твърденията, че избори днес ще възпроизведат съществуващата в момента картина "не почиват на познаването на обществено-политическите нагласи в обществото". Коментар, че избори сега няма да доведат до ново мнозинство в парламента, преди дни направи самият президент Румен Радев.
Изследването на "Медиана" е проведено между 1 и 8 септември и включва 1006 души.