В бюджета има ясно изразени приоритети, основно насочени към мерките за преодоляване на последствията от кризата.
Това коментира в предаването "Неделя 150" финансовият министър Кирил Ананиев.
По думите му изводите за средносрочната бюджетна прогноза са били направени прибързано, а самият бюджет той определи като "анрипандемичен", защото в него са заложени над 3 млрд. лева за мерки за борба срещу коронавируса.
Той го определи още и като "балансиран между COVID мерките и необходимостта от реформи в отделните системи".
Ананиев заяви още, че предвидените средства за подкрепа на домакинствата са 1.6 млрд. лева, 576 млн. ще се отделят в подкрепа за бизнеса, 748 млн. лева - за органите на държавното управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и последствията от нея. 76 млн. лева пък ще отидат за национално съфинансиране от мерки, свързани с COVID-19.
"Няма популизъм и предизборни обещания", подчерта финансовият министър и допълни, че се предвижда буфер в бюджета за следващата година - с 95% от ресурса ще се финансират всички министерства и ведомства, а 5% ще се използват при извънредни обстоятелства в системата на здравеопазването.
"Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с коронавируса. Няма да бъдат изоставени нито хората, нито бизнесът", каза още той.
Ананиев подчерта още, че за пръв път ще се формират бюджетни отношения между държавата и общините - за делегираните от държавата дейности, за изравнителната субсидия, за капиталовата субсидия".
Той допълни още, че са предвидени и реформи в секторите на образованието и на здравеопазването, а що се отнася до полицаите, той подчерта, че от 2021 г. се планира 10% увеличение на заплатите им.