"Никъде никога не съм се представял като детски писател, нито съм казал, че "Да пробудиш драконче" е детска книга."
Това заяви пред радио "Фокус" писателят Николай Теллалов, автор на романа "Да пробудиш драконче", предизвикал полемика, след като беше представен пред петокласници в Хасково.
"Това, че някой е решил, че може да я представи пред деца - да, учудих се. Казах добре, от 8. клас нататък би могло", обяснява той.
Авторът изрази изненадата си от скандала около книгата му, писана още през 1996 г., като според него досега не е имало критики за циничните изрази в нея.
"До момента отзивите от "Да пробудиш драконче" са били, че е много наивна, че е нереалистично романтична, че съм си правел гаргара с историята и митологията, че не може да има такива взаимоотношения между хора, че е написана на разговорен език. Сега за първи път ме обвиниха, че книгата е цинична, едва ли не порнографска, от което аз съм страшно изненадан. Споменати са две думи, които постоянно се използват във филмите, които нямат възрастово ограничение", посочва Иванов.
От 2022 г. книгата е представяна в училища в Плевен, в Кърджалийско в рамките на инициативата "Разказвачът на приказки", обясни Теллалов.
"Там очаквах все пак среща с деца 7. или 8. клас. Не знам по коя преценка бяха решили, че книгата ми е подходяща за 5. клас. Аз останах изненадан, че децата в 5. клас се оказаха много по-умни същества, имаха много смислени, много адекватни, много умни въпроси", коментира писателят.
Впоследствие той публикува своя позиция по казуса на страницата си във Facebook.
Междувременно стана ясно, че "Да пробудиш драконче" е била изтеглена от инициативата "Разказвачът на приказки". Това обяви пред Nova нейният инициатор - д-р Константин Иванов от едноименното издателство.
"Благодарение на будната реакция на родителите разбрахме, че книгата "Да пробудиш драконче" не е подходяща за децата във възрастовата категория, към която е насочена. Тя е изтеглена от "Разказвачът на приказки", коментира той.
По думите на Иванов недоглеждането от страна на неговата организация е, че не е било обърнато достатъчно внимание на текста на книгата, че не е подходяща за деца.
Именно издателството "Разказвачът на приказки", което е инициатор на кампанията за стимулиране на четенето сред децата, обаче издава рома на Николай Теллалов в момента. Това е четвъртото издание на книгата, като в края на 2021 г. са пуснати в продажба новите бройки от книгата с нова корица.
Иванов защити автора си, заявявайки че до този момент не е имало обратна връзка с "отрицателни коментари или отрицателно отношение" към Теллалов или книгата му, когато той е представял романа си досега.
"Когато авторите гостуват някъде, всички директори на училища, класни ръководители, деца, родители са информирани предварително кой автор ще бъде там и с коя книга и всеки има възможността, ако има някакви съмнения и притеснения, да направи допълнителна проверка", пояснява той.
Според него забраната на книги не е начинът, по който трябва да се действа.
"По тази логика ние трябва да забраним приказките на братя Грим, в които има безкрайно много кървища, да забраним една книга като "Карирания Нинджа", която се чете много от децата в момента, и много други български книги, които се четат от децата в 7 и 8 клас", допълни Иванов.
Инициаторът на "Разказвачът на приказки" обясни, че в рамките на 24 часа след реакцията на директора на училището в Хасково, където "Да пробудиш драконче" е представена, тя е изтеглена от списъка с книги, представяни от инициативата и заменена с друга.
Самата инициатива е подкрепена от Министерство на образованието, Синдикат "Образование", Държавна агенция за българите в чужбина и други публични институции и личности.
Иванов обяснява, че от началото на нейното съществуване са представени над 150 автора в множество училища и до момента не е имало случай на негативна реакция към някое от представените произведения.