Специализираната прокуратура предаде на Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев, както и срещу бившия главен секретар на агенцията Красимир Томов и други двама души.
Те са обвинение в участие в организирана престъпна група, създадена с цел искане и получаване на подкупи, търговия с влияние и изпиране на пари, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
Самият Харалампиев е посочен в обвинителния акт за ръководител на престъпната група. В качеството си на длъжностно лице от началото на юли 2017 г. до 29 октомври 2018 г. той лично искал и получавал подкупи за издаване без законово основание на удостоверения за български произход на чужди граждани. В някои от посочените в делото случаи документите са издавани експресно, дори и в рамките на един работен ден.
Освен това Харалампиев е упражнявал и търговия с влияние, като посредством заплахи за наказания и уволнение е притискал заместник-председател на агенцията той да подписва заповедите за издаване на удостоверения и самите удостоверения, както и останалите актове по процедурата за издаването им, опитвайки по този начин да прикрие следите си.
Неговият бивш главен секретар Красимир Томов пък ще отговаря пред три обвинения - за участие в престъпната група, за търговия с влияние и за пране на пари.
Според обвинението той е държал в банков сейф 181 930 евро, 152 770 лева, 32 250 щатски долара и 15 британски паунда с обща левова равностойност 563 936,93 лева, които не е декларирал, и за които е знаел, че са придобити чрез тежки умишлени престъпления, извършени от престъпната група.
Междувременно Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество внесе иск в Софийския градски съд за отнемане на над 760 000 лева от Томов.
Допълнително с това двамата са извършили и множество длъжностни престъпления, свързани с работата им с публични финансови ресурси. Сред тях се посочват злоупотреби със служебни автомобили, горива, средства за бонуси и заплати и др.
Всичко това е отразено в изготвени по искане на Специализираната прокуратура доклади на АДФИ, а нанесените на ДАБЧ щети се възстановяват на вноски. По тези факти и доказателства са отделени материали в отделно досъдебно производство, се казва още в съобщението на прокуратурата.
Другите двама обвиняеми по делото са предадени на съд за участие в организираната престъпна група.
Обект на корупционната дейност на участниците са били предимно граждани на държави от Западните Балкани, както и държави, нечленуващи в ЕС, които са със славянско население.
Доказани са случаи, в които Томов лично давал съвети на чужди граждани или техни посредници как да се манипулират книжата към заявленията за издаване на удостоверение за български произход - актове за раждане, брачни свидетелства и др. на родителите и дядовците на кандидатите.
Предстои Специализираният наказателен съд да насрочи разпоредително заседание по делото, уточниха от прокуратурата.
Около името на Харалампиев се разшумя още през 2017 г., след като в интернет се появи негова снимка с тениска с надпис "Wehrmacht" - името на въоръжените сили на нацистка Германия по времето на Адолф Хитлер.
Тогава вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, по чието предложение беше назначен Харалампиев, излезе в негова защита. Междувременно ДАБЧ пък беше на пряко подчинение на председателя на НФСБ Валери Симеонов, също вицепремиер по това време.
След като на Харалампиев обаче беше повдигнато обвинение обаче, от "Обединени патриоти" се разграничиха от него, като заявиха, че не е член на нито една партия от коалицията, а лидер на гражданското движение "БГ патриот".