До 70% от преподавателите в някои университети не отговарят на минималните изисквания, заложени в Закона за развитие на академичния състав. Това съобщи образователния министър Николай Денков в интервю за БНР.
Просветният министър добави, че за решаването на този проблем се предвижда нова методика за оценяване на преподавателите. Новите правила ще бъдат основа и за промяна в заплащането.
Атестацията ще се основава на единни критерии, съобразени с професионалното направление и научната област на съответния преподавател.
"Има две основни системи за контрол във висшето образование, които в момента не работят особено добре. Едната е оценката на преподавателите, а другата е оценката на висшите училища. Основният проблем и в двата случая е, че тези системи са много субективни, което позволява след процедури, понякога след попълване на тежки документи, накрая всички да бъдат отличници", обясни Денков.
Министерството на образованието вече е предложило новата методика за оценка на преподавателите. Тя обхваща пет групи показатели, един от тях ще е мнението на студентите.
"Съвсем естествено е във висшите училища, където има концентрация на такива преподаватели, те да се чувстват застрашени от промените", коментира Денков.
В интервюто той обясни, че плагиатството остава голям проблем за академичната общност. По тази причина за студентите се предвижда специален курс, който да разяснява последствията от злоупотреба с авторско съдържание.