Общо 14 от трансплантациите, извършени в Правителствена болница, са разследвани заради съмнения за извършени с груби нарушения на закона. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър Бойко Рашков относно болница "Лозенец" и съмненията за нелегални трансплантации.
Ръководството на болницата беше сменено преди месец именно заради тези съмнения. Сега Рашков коментира темата на събитие, посветено на трафика на хора, организирано от представители на ОССЕ.
"Как ще се развие разследването, не мога да прогнозирам, но първоначалните данни са, че трябва да се идентифицират виновните лица и да бъдат предадени на прокуратурата. За изясняването на някои факти е установен контакт с представители на Молдова, които да съдействат за установяването на лица, явили се като донори в България", каза Рашков.
Неговият колега в правителството - проф. Стойчо Кацаров, заемащ поста на служебен здравен министър, изнесе информацията за потенциални незаконни операции с трансплантации на органи в болница "Лозенец", като още тогава той заяви, че като донори са били регистрирани лица от Молдова.
Кацаров настоява за незабавни мерки по случая, които да предотвратят всяка възможна злоупотреба с права и гаранции при трансплантациите, които да гарантират, че подреждането на чакащите ще става само на основата само и единствено на оценка по обективни, международно приети критерии.
"България е страна на произход на трафик на хора, което означава, че висок брой хора стават жертви на това престъпление. В това число дори продажба на органи и новородени", коментира на брифинга сега Специалният представител и координатор за борбата с трафика на хора към ОССЕ Валиант Ричи.
Той е в България, за да се занимае с въпроса за трафика на хора сред етническите малцинства и други уязвими групи, включително непридружени деца, търсещи убежище и мигранти, преминаващи през територията на България.
"Необходими са сериозни усилия, за да се пречупи усещането за ненаказуемост, защото 2/3 от присъдите са условни и така осъдените не изтърпяват ефективни присъди", посочи още Ричи.
Според данни на прокуратурата за 2020г. жертви на трафик са 458 българи. Най-много са жени - 379, 61 мъже и 31 деца. 336 лица са станали жертва на сексуална експлоатация, трима от тях са мъже, а 24 са деца. Пак за 2020 г. - сигналите са под 100. За тази година сигналите са едва шест.
"България остава сред страните източник на жертви. Причина за това е ниският стандарт и бедността на някои слоеве на населението", посочи Рашков.
По думите му една от причините за това е, че наказанията за такива престъпления са твърде леки и не могат да окажат превантивен ефект. Нещо, което според служебния министър трябва да се промени.