След обявените по-рано днес противоепидемични мерки, които оставят моловете затворени до края на април, от Българската асоциация на ритейл центровете изпратиха до медиите позиция, в която посочват, че няма доказана връзка между дейността на търговските обекти и нарастването на броя на инфектираните с вируса на COVID-19 у нас.
"Търговските центрове разполагат с огромна кубатура и вентилационни системи с постоянен приход на свеж въздух, което прави общите им части съпоставими с външна среда. В тези обекти се прилагат редица мерки за сигурност - задължителни маски, редовна дезинфекция на общите части, засилена охрана и превенция на струпването на хора", пише още в становището.
Рискът от заразяване в обект тип МОЛ е класифициран като "умерен" според Тексаската медицинска асоциация и Комитета за инфекциозни заболявания, по които се водят експертите от НОЩ. В същото време обекти като фитнесите са класифицирани като много по-рискови, а ще бъдат отворени.
В позицията на асоциацията се казва още, че за да бъдат ефективни, мерките би следвало да се разхлабват като се спазва определен баланс.
"В противен случай основната финансова тежест пада само върху отделни сектори, сред които е и търговията в големите обекти. Ние сме единственият сектор, който е бил затворен близо 5 месеца без каквато и да е ефективна финансова подкрепа, тъй като програмите за подпомагане са насочени към малки и средни предприятия, към които повечето търговски центрове не спадат и към днешна дата очакваме помощ от държавата", апелират от асоциацията.