На 19 октомври Българската православна църква отдава почит на св. Иван Рилски - небесния покровител на България.
Смята се, че най-значимият български светец се е родил около 876 г. в Скрино край днешната Дупница в заможно семейство.
Живее във време на широко разпространение на християнството по нашите земи, като е съвременник на четирима български владетели - княз Борис, Владимир Расате, цар Симеон Велики и цар Петър.
Като юноша той копнеел да се посвети в служба на Бога. Когато е на 25 години, родителите му умират и той раздава на бедните и на болните хора своята част от наследството, след което постъпва в манастира "Свети Димитър" в планината.
Там той се научил да чете и пише и придобил знания от свещените, богослужебните и другите религиозни книги.
Иван Рилски обаче предпочитал усамотения живот и скоро след това напуснал манастира и започнал да обикаля много места. Сред хората се прочул като чудотворец, който може да изцелява и да дава ценни съвети.
Смята се, че цар Петър го е търсил за съвети поне веднъж.
Преди успението си той се отделил в пещера, където прекарал остатъка от живота си в съзерцание и молитва. Оставя след себе си завет, който се съхранява вече повече от 1000 години и служи на вярващи и монаси като пътеводител.
Около 980 г. нетленните му мощи по негово откровение били открити и пренесени в гр. Средец (София). Това събитие изглежда съвпада с неговата канонизация.
През 1195 г. след възстановяване на Българската държава, цар Асен пренесъл мощите на св. Иван Рилски в своята столица Търново.
През 1469 г. след падането на страната под османско владичество монасите пренесли мощите на светеца в обновения Рилски манастир, където те почиват и досега.
От 1996 г. Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Иван Рилски и лекарите отбелязват този ден като свой празник.