Заповедта за задължителната 10-дневна карантина при контакт със заразен от COVID-19 ще трябва да бъде променена след случаите с Бойко Борисов и Румен Радев.
Това заяви пред радио "Свободна Европа" главният санитарен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който също се е самоизолирал заради контактите си с премиера, болен от коронавирус.
По думите му заповедта трябва да се прецизира, като в нея бъдат описани длъжности-изключения, при които ще бъде възможно изолацията да бъде отменена, каквито са тези на премиера и президента.
Това се налага, след като премиерът беше поставен под карантина в петък, когато стана ясно, че е бил в контакт с болен. Ден по-късно, на 24 октомври, тя беше отменена от Столичната районна здравна инспекция заради отрицателен PCR тест, макар че в заповедта това не е посочено като условие за прекратяването на изолацията.
След като в неделя стана ясно, че Борисов е развил симптоми и е с положителен тест, директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев подаде оставка.
Подобен беше и случаят с президента Румен Радев, който се оказа в контакт с болния от коронавирус ръководител на военновъздушните сили (ВВС) ген.-майор Димитър Петров.
След отрицателни тестове директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев обяви пред медиите, че лично е свалил изискването за 10-дневна изолация.
"Очевидно е, че не можем да затворим държавата, а ако карантинираме всички управници, на практика ще се случи точно това", каза Кунчев и допълни, че в заповедта ще бъде описано при какви длъжности е възможно след два отрицателни теста карантината да бъде сваляна.
"Заложено е в нормативен документ, че лица, които работят като лекари, санитари, медицински сестри, хора на първа линия, учители и хора, чиято обществена работа е крайно необходима, за да продължи процесът на работа, в която и да е форма, ги декарантинираме", каза Пенчев, цитиран от "24 часа".
Това обаче противоречи на текста от заповедта на министър Ангелов, в която пише, че всички близки контактни лица, без изключения, подлежат на 10-дневна карантина.
Междувременно от здравното министерство са пратили отговор на радиото, в който обясняват, че отрицателният резултат от PCR изследването "отчита единствено моментното състояние на лицето и същият не е основание за преустановяване на карантината и/или намаляване на нейния срок".