Докато в най-топлите часове на деня термометрите в София показват до 32 градуса, по-малко от 20 процента от спирките на градския транспорт предлагат сянка и навес. Това алармират от "Спаси София" в социалните мрежи.
Някои от тези спирки са на най-натоварените точки в столицата.
Навеси няма на много от централните спирки като тези до "Света Неделя", Централните хали и Лъвов мост.
Такива не са сложени и на бул. "Патриарх Евтимий", до Университета по строителство и геодезия, до Княжеската градина. Според "Спаси София" липсата на сянка допълнително разколебава хората да използват градския транспорт вместо личните си автомобили.
Затова оттам внасят спешна програма за подобрение на 135 спирки в София.
Потребителите на свой ред посочват, че много от наличните навеси може и да осигуряват сянка, но не предпазват от дъжд, сняг и вятър. Други се оплакват, че забраната за тютюнопушене не се спазва по спирките, както и че пейките за сядане са твърде къси и тесни.
Пътниците се оплакват и че по много от линиите климатици няма или не работят.
С климатик например разполагат само най-новите трамваи с марка Pesa, които обаче са около 40 процента от целия подвижен състав. От Столична община припомнят, че вече тече програма по обновяване на превозните средства и София очаква 38 нови трамваи.
Столицата трябва да се сдобие и с 75 нови тролеи и 50 електробуса.

