Струва ми се, че се натрупват явления, които могат да ме предизвикат да поискам оставката на Емил Кошлуков. Това заяви служебният министър на културата Велислав Минеков пред журналисти заради решението на БНТ да излъчи извънреден брифинг на ГЕРБ, прекъсвайки редовната си програма.
Минеков изтъкна, че вече е получил множество обаждания с питания защо редовната програма на Българската национална телевизия бива прекъсвана, за да се излъчва брифинг на политическа партия.
Последният такъв случай беше от уикенда и касаеше изявление от централата на ГЕРБ.
"БНТ и БНР са част от системата за национална сигурност. Много добре е описано кога може да се получи прекъсване - в случай на изключителни обстоятелства предаванията могат да бъдат прекъсвани. Този брифинг определяте ли го като нещо по-важно от заплаха за националната сигурност и можем ли да сравним неговата значимост със земетресение", коментира служебният министър на културата.
"Както ви е известно тези нарушения започват да стават систематични", подчерта още Минеков и даде пример с прекъсването на предаването по БНР на Силвия Великова. Велислав Минеков добави, че ще настоява за отговор, като натрупването на подобни явления може да се превърне в повод да бъде поискана оставката на генералния директор на БНТ.
Това е вторият път в рамките на два дни, в който Минеков говори за потенциалната оставка на Емил Кошлуков, след като в понеделник, в гостуване на предаването "Алтернативата" по TV1 той засегна темата и заяви, че ще отправи открит въпрос към Съвета за електронни медии по казуса.
Той допълни, че ще настоява за осветляване собствеността на медиите, което по думите му е било препоръчано от Европейската комисия.
"Нека проследим последните явления и представителите на кои партии попадат в телевизионните сутрешни блокове. Наблюдавах как през последните дни по петима души от определени партии се явяват в един от най-гледаемите часови пояси - обикновено след 8.00 часа сутринта", коментира Минеков.
По думите му в Министерството на културата работят истински професионалисти, с които той не желае да се разделя, независимо дали политическите им позиции съвпадат с неговата. Въпреки това той предупреди, че когато има нанесети щети от работата на служителите му, ще се наложат смени, включително на цели бордове.
Минеков анонсира и сериозни проверки, които се задават по ключови проекти от последните години, като заяви, че там може да бъдат открити тежки щети.
"Ще започна проверка на "българския Лувър", известен и като "Квадрат 500". Но този квадрат не е квадрат и трябваше да се заделят средства да приеме такава геомегрична форма. Поради наличието на една дискотека, бе забравено, че това е квадрат. Друго нещо е, че в проекта за българския Лувър се очакваха посещения от 3000 души ежедневно, а някои от филиалите се посещават от 30 души годишно, като сумите, които се изразходват за подобни обекти, са главоломни", коментира служебният министър.
Той анонсира и идея, която по думите му вече е била обсъдена с директора на полицейското училище в Пазарджик, и по нея се водят преговори - да бъде създаден специализиран полицейски отряд за охрана на културното наследство, който да бъде на подчинение както на МВР, така и на Министерството на културата.
"Това ще бъде много силен отряд, който ще наподобява Корпуса на карабинерите в Италия и френската служба за охрана на културните ценности. Предстои обмен на специалисти по програми, за които ще се разчита на помощта на министрите на културата на Франция и Италия", обясни Минеков.
В изказването на служебния министър беше обърнато внимание на колекционерите на културни ценности, с които според него може да възникнат спорове, както и на иманярството, което ще бъде преследвано "безмилостно".
Той заяви, че ще се работи и по Закона за авторските права заедно със Закона за радиото и телевизията. Сред другите неща, на които той акцентира, е инициативата за регистър на независимите артисти в България.