Бързите антигенни тестове са достатъчно добри и те трябва да навлязат по-широко. Това мнение изрази пред БНТ доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждаща отдел "Вирусология" в НЦЗПБ.
По думите ѝ между първата и втората вълна на вируса има значителна разлика, що се отнася до броя на заболели. Въпреки това според нея вирусът е относително стабилен, като в момента COVID-19 е по-малко мутиращ.
"Вече всеки има познат, близък, който е преболедувал коронавируса или боледува. Като клиника обаче не се е променило нещо значимо, просто случаите са повече", коментира доц Николаева-Гломб.
Според нея няма нищо необичайно и в по-силното разпространение на вируса по време на есенно-зимния сезон.
"Респираторните вируси са със зимна сезонност. Те сякаш изчезват през лятото, но това се дължи на подлежащия имунитет на хората, но към този вирус все още никой няма имунитет. В повечето случаи коронавирусът не повтаря. При 40 милиона заразени, има документирани 29 човека, които вероятно са повторили инфекцията", обяснява вирусологът.
Тя изрази категорична подкрепа за носенето на маски и за предприетите към момента мерки за ограничаване на мерките срещу коронавируса.
"Няма да се даваме без бой. Мерките за контрол правят промяна. Мерките са, за да се намали степента на риска и ако може да се минимализира", допълва още тя.
Доц. Николаева-Гломб е на мнение, че светът вече започва да се научава защо коронавирусът протича различно при отделните хора.
"От една страна зависи от инфекциозната доза - дали получаваме малка или голяма доза. От друга страна от индивидуални особености - водещото при COVID-19 е индивидуалният отговор на организма", коментира тя.
По думите ѝ също така имунитетът към коронавирусните инфекции е нетраен, но все пак този вирус е познат в света от по-малко от година. Едва следващата година ще се разбере дали имунитетът може да се задържи една година. Голямата част от хората задържали антителата поне 5 месеца, това казва науката, обяснява вирусологът.
Едно от положителните неща, които е направил коронавируса е това, че учените от цял свят са започнали да обменят данни и наблюдения, започнали са си говорят.
На въпрос дали обаче политиците слушат учените, Николаева отговори: "Аз не си говоря с политиците, аз гласувам."