Един месец след обявяване на решението за присъединяване на България към еврозоната и въвеждането на еврото у нас всички търговци трябва да започнат да показват цените си едновременно в лева и евро.
Това е ясно регламентирано в Закона за въвеждане на еврото, напомни зам.-министърът на икономиката Николай Павлов пред БНР.
Това ще е началото на т.нар. период на двойно обозначаване, който продължава 12 месеца след въвеждане на новата валута.
Цените в лева и евро трябва да са една до друга, с еднаква големина и шрифт на буквите и да е ясно на потребителя коя цена в коя валута е.
"Съветвам ги да не избързват, защото още изчакваме това решение", коментира Павлов по въпроса за търговците, които вече изписват цените и в евро.
По думите му това може да е полезно за предварително ориентиране, но към днешна дата изискване за това все още няма.
Държавата с всички свои лостове ще наблюдава прилагането на закона, коментира заместник-министърът на въпроса как ще се следи да няма нарушения и спекула след въвеждане на валутата.
Павлов обясни, че вече е наблюдаван процеса по въвеждане на еврото в други държави. На места е имало между 0,2 и 0,4 процента "пренебрежимо повишаване" на цените заради некоректни търговски практики.
Именно за такива практики ще следи държавата със своите институции и има готовност дори за приемане на сигнали от граждани. Ще се извършват проверки, понякога и съвместни между различни институции.
"Без да искам по никакъв начин да се стресира бизнеса, добросъвестните търговци, но все пак да се гарантира, че наблюдението е целенасочено, за да няма некоректни търговски практики, за да не се допусне подобно повишаване на цени", разясни зам.-министъра на икономиката.
Как ще изглеждат българските евроцентове - вижте тук: