"Днес има много човешки живота, които вече просто ги няма на този свят", така Цветан Цветанов коментира вчера атентатите на летището и в метрото в Брюксел.
С изключение на премерената, макар и емоционална позиция на МВнР, родният политически и управленски елит сякаш участваше в състезание по неадекватност и се надпреварваше в изричането на нищо не казващи фрази и бисери, които можеше и да са смешни, ако не бяха по трагичен повод.
"Европа харчи милиарди за тия хора, Съвет след Съвет, мерки след мерки, само и само за да бъдат добре. Няма някъде така да са интегрирани, няма някъде в света така да се грижат за тези хора", обяви премиерът Борисов.
Като истински националноотговорен политик Борисов спести 5 минути обяснения, че тези пари могат да отидат за пенсионери, магистрали, спортни зали, метро... Най-вероятно не е искал да споменава думичката метро точно тогава.
"Дано това в един момент вразуми тези, които решават външната политика в света", изрази надежда Борисов: „Политики не можем да преосмисляме, всички си дадохме и парите, и териториите, за да може тези хора да живеят по-добре. Не е честно".
"В сегашната ситуация има риск от терористична заплаха, но конкретно срещу България няма", обяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова след заседание на Националния щаб по сигурността, което продължи близо три часа.
Невероятни експерти по сигурността имаме, след като за три часа са успели да стигнат до този извод.
Ако все още сте притеснени обаче, последвайте съвета на бившия вътрешен министър Цветанов: "По-важното в момента е да акцентираме върху това, че всеки един гражданин трябва да бъде със заострено внимание. Всяка една информация може да бъде полезна за службите, за правоохранителната система и за реалното противодействие на потенциални заплахи".
Така че заострете вниманието си, очите на четири, ушите на шест... а в краен случай страната ни има невероятен експертен потенциал в лицето на жената на Петко Сертов.
И докато от МВР успокояваха нацията, че у нас всичко е спокойно, за огромна част от българските медии основна тема бяха присъствието на Цецка Цачева в Брюксел и нейната евакуация от там. Първо "пращахме" Фалкона, после Еърбъса, накрая се оказа, че самата Цецка Цачева е разпоредила, че ще се прибере с граждански полет.
"Полетите от София за Брюксел са спрени", съобщи пред журналисти министърът на транспорта Ивайло Московски. Не мислете, че министър Московски подлива вода на Цецка Цачева, нито че авиационните власти реагират изключително бързо на ситуацията.
Чисто и просто летището в Брюксел е затворено и националният ни превозвач, който изпълнява до 2 полета дневно от там, подобно на десетки други авиокомпании, отмени полетите си до възстановяване на нормалната работа на брюкселския аеропорт.
Според Московски имаме готовност на чисто оперативно ниво - както в "Ръководство въздушно движение", така и на летищата, ако е необходимо, пренасочени полети да бъдат поети от наши летища.
Аз лично имам съмнения в тази готовност, предвид скорошния случай с отклонените към Летище Пловдив на два самолета, но за наше успокоение между Брюксел и София има поне 20 големи и подготвени летища, които да приемат отклонени полети, без да броим по-малките.
И докато се вълнувахме как ще се прибере Цецка Цачева, Меглена Кунева обяви, че няма да отложи нито едно свое пътуване до Брюксел, заради "това поредно безпрецедентно и трудно за квалификация злодеяние, което отнемането на човешки живот, иска да отнеме волята и да насади страх в сърцето на всички, които споделят европейските ценности".
Това поредно безпрецедентно събитие предизвика реакция и от бившия лидер на ДПС и настоящ учредител на ДОСТ Лютви Местан. Според него "глобалният характер на това зло предполага минимум симетрично глобално противодействие от страна на световната демократична общност, държави и нации, за които демокрацията, свободата и преди всичко човешкият живот са висша ценност".
"Всяка мярка ще предизвиква нова мярка. Не бива мерките за сигурност да са за сметка на основни свободи на хората. Макар че е трудно, възможно е намирането на разумен баланс между сигурността и свободите. Най-важното е взаимодействието между специалните служби", заключи пък лидерът на ПЕС и бивш премиер Сергей Станишев.
Според него с хората трябва да се говори честно. "Ние живеем в света, такъв какъвто е. Той е много по-несигурен от света, в който сме свикнали да живеем."
Каквото и да значи това.
Съдейки по това, което имаме като политическа класа и това, което имаме като служби за сигурност, добре че на всеки ъгъл има дюнери, докато чакаме "джипките на Камерън".