Tерапия ще има за всички

За седма поредна година "Психология" е най-желаната специалност в Софийския университет, изпреварвайки публична администрация, социология, английска филология, компютърни науки, софтуерно инженерство и българска филология.

За тази меко казано странна подредба вероятно трябва да благодарим на киното и телевизията.

Дали първенството на специалност "Психология" има нещо общо с холивудските продукции? В "Анализирай това" психологът е мъдър опитен човек с очила (контролирано луд), който с благ тон кани пациента си да полегне на кадифена кушетка в махагонов кабинет и взима по 400 долара на сеанс. Колко ли бъдещи студенти вече "харчат" спечелените пари, четейки това описание?.. Това обаче го няма дори в родните риалити формати тип "Съдби на кръстопът".

В тях ходът на предаването се дирижира от психолог, който следи отблизо житейските катаклизми на героите и дава съвети между сцените. Той, психологът, обикновено е Тя - със загрижен поглед и умерено скръбен, но добре овладян глас. Стайлингът й е безупречен, а кожата опъната, въпреки годините. Тя посреща с еднакво изражение всички евтини истории: леки жени, любовници, потърпевши от изневяра, хванати в изневяра. Нито един случай не може да й се опре, а хепиендът е гарантиран.

Подозираме, че след поредното облъчване с този тв-шедьовър Мария от 12-ти "Б" е преценила, че това е работа тъкмо като за нея - ще завърши една психология и ще я вземат в някоя телевизия. Ще я гримират, ще я обличат и ще й дават космически хонорари, за да говори мъдри мисли на килограм.

Втора в класацията е специалност "Публичната администрация".

По телевизията може и да няма предавания, в които завършилите тази дисциплина коментират действието със задгробен глас или биват затворени в луксозната къща на Големия брат, но пък има сутрешни блокове. А у нас всичко важно се случва именно там.

В словосъчетанието "Публична администрация" се крие отколешната мечта "учи, мама, за да не работиш". В младите глави се въртят красиви образи като "работа от-9-до-5". И един час обедна почивка. Я в някое министерство, я в някоя агенция.

Картинката в мечтите им се допълва с големи отпуски, добри осигуровки, както и от вълшебни думички като усвояване на еврофондове, работа по европроекти и командировки в Брюксел.

На трето място идва друга силно застъпена в медиите специалност - социологията. В страна, в която изборите са по-често от високосните години, никак не е случайно, че на социолозите се гледа като на хора, които взимат и дават властта.

Оставаме с впечатлението, че тази дисциплина е за умните глави, за които психологията е твърде лековата. Едно е да изповядваш алкохолици и объркани тийнейджърки, друго е да казваш кои са силните на деня.

Освен това нямаха ли българските социолози нещо общо с голфа?

На пето място попада "Българска филология". Това е митична специалност - всеки я е чувал, но тези, които не са я изучавали, нямат и представа какво се преподава там. Съответно: никой не знае за какво му е точно тази диплома, но много я иска.

Преди години специалността е създадена, за да подготвя адекватно учители по български език и литература. В момента обаче в общественото пространство обикалят не един и двама филолози, които работят всичко друго, но не и преподаватели. Те са журналисти, коментатори, анализатори или крайно неясната професия културтрегери. Нещо като публичната администрация без командировките до Брюксел. Сутрешен блок, здравей.

Тук отново говорим за силно влечение към публични изяви, показване НА телевизора или в краен случай - по пресата. Момичетата на свой ред сигурно имат надеждата да си намерят уютна позиция в някое "женско списание", където да пишат (грамотно) за секс и гримове колкото им душа иска.

Така в шеги и закачки изминава още една кандидатстудентска кампания, която е нещо като кастинг за програмата на телевизията. А който не се уреди нито за психолог в "Съдби на кръстопът", нито за коментатор в сутрешния блок, винаги може да се пробва в някое музикално риалити.

България може и да си няма много кадърни инженери и финансисти, но пък след някоя и друга година никой няма да успее да ни бие по брой психолози на глава на населението. Терапия ще има за всички.

#1 the_mask_rider 11.07.2017 в 18:39:33

Колко много мързеливи хора са се навъдили

#3 паяка 11.07.2017 в 22:00:46

Симпатичен ( за нас - четящите) и тъжно верен ( за героите) анализ на ситуацията.

#4 Незапознат 12.07.2017 в 07:45:44

В един от малкото епизоди на "Секса и града", които съм гледал, някакъв отявлен хомосексуалист обясняваше, че даже има двама психолога. Между другото, в България също не е "евтино удоволствие", ако отидеш при Име, а не при някоя като в статията...

#9 Незапознат 12.07.2017 в 17:20:29

Колкото пъти прочета заглавието, толкова пъти прочитам Трепанация за всички. Слочаенос?

#10 thefish33 12.07.2017 в 19:00:29

Незапознатия, като гледам, теб вече са ти я направили трепанацията на главата Университетите веча са подкарали на кило да излизат студенти, че да не им сецнат субсидиите, това няма как по-ясно да си личи по специалностите, които са предпочитани. Не говоря, че някои учат, за да научат наистина нещо, ама как пък когато тябват вече инженери от всякакви специалности, никой не ще да напъва за такова нещо.Явно инженерните специалности искат учене, а на народа не му се учи масово, щото 3-ка се пише е така, просто щото (евентуално) си на лекции... И го знам от първа ръка.

#13 thefish33 13.07.2017 в 10:00:48

Пикси, така е, аз само констатирам.Въпроса е как и кой трябва да промени това.Ако преподавателите започнат наистина да искат да се учи за всякаква оценка различна от 2-ка, аз мисля, че нещата ще тръгнат в правилна посока.Пък ако мамините студентчета не им изнася, да отиват да мият чинии, там акъл не трябва.Така поне ще учат тези, които наистина искат да знаят, и ще излизат качествени кадри (евентуално).

#16 паяка 13.07.2017 в 14:48:07

Не мисля, че е чак толкова лошо, че има много университети и специалности и се намират студенти за всичките. Няколкогодишен, пък дори и в най-пасивна форма, престой в тях е винаги по-добър от седене в кафене с тъп поглед , втренчен в телефона. Дори и да е форма на скрита безработица за 5 годишен период от живота на някои младежи, е по-добрият вариант от ежемесечно подреждане с циганите пред социални грижи. Съвсем друг е въпросът за следваща професионална реализация по тези специалности. Това е техен свободен информиран избор.

Новините

Най-четените