Новината, която беше написана предварително

Не всяка загуба е повод за капитулация, както и не всяка междинна победа си струва цената.

Но да загубиш избори с изоставане от над 20 процента - това не е тактическа хитрост. Не е и резултат от единична грешка.

Кандидатът на най-голямата политическа сила Цецка Цачева беше смазана от конкурент, доскоро популярен единствено в тесния си професионален кръг. Очевидно има нещо дълбоко сбъркано в цялата верига от решения на щаба й и оправдания няма.

Първата грешка беше подценяването на противника. Дори Борисов призна, че кампания на Румен Радев е започнала още през онзи октомври 2015 г., когато генералът демонстративно подаде оставка - реакцията на ГЕРБ обаче беше нулева.

Още тогава Радев постигна двойна политическа победа - осигури си пряк достъп до премиера през главата на военния министър и стана "герой", като успя да договори допълнителни 80 млн. лева за ВВС. Впоследствие се оказа, че Борисов е поддал на още две от исканията на Радев - изкупуването на авиоремонтния завод "Авионамс" от фалиралия му собственик (Цветан Василев) и сделката за купуването на 10 двигатели за МиГ-29 от Русия, сключена три дни преди балотажа.

Грешка номер Две:

Промените в Изборния кодекс от пролетта на 2016 г. Под натиска на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов беше наложено абсурдното ограничение на изборните секциите в чужбина, в комплект със задължителното гласуване.

Резултатът: гласоподавателите в страната не се трогнаха ни най-малко от заплахите за хипотетично отписване от списъците след 10 години, а избирателната активност остана 53%.

За сметка на това - българите в чужбина гласуваха, и то - гласуваха масово срещу ГЕРБ (ако не броим Турция). Против ГЕРБ гласуваха както в София, така и в големите градове, включително в "крепости", които никога не са се оцветявали в червено.

За всяка "народна" партия това би трябвало да е сигнал за бедствие. 840 000 гласа за Цачева на първи тур са почти два пъти по-малко от гласовете, подадени за кандидата на ГЕРБ на първи тур през 2011 г. Ако Цветан Цветанов може да смята, би трябвало да си подаде оставката преди Бойко Борисов.

Междувременно патриотите играха солово до край, Каракачанов се оказа "първият по одобрение партиен лидер" на президентските избори, а на балотажа гласовете му преляха по посока на опозицията (60:27 в полза на Радев). По съвест, какво да се прави.

Грешка номер Три:

Спомняте ли си кога Слави Трифонов реши да прави референдум?

Много просто - в деня, в който пултовете на депутатите от ГЕРБ внезапно се "разстроиха", докато трябваше да гласуват кои от 3-те въпроса от референдума на Росен Плевнелиев да стигнат до бюлетината. Напълно безсмислен и глупав инат от страна на мнозинството, който неслучайно беше наказан година по-късно.

Обърнете внимание: Двете "посечени" предложения на президента (за мажоритарен и задължителен вот) се върнаха тъпкано на сметката на ГЕРБ.

Грешка номер Четири:

Никой не е спечелил, когато е подценил избирателите. Безкрайно закъснялата предизборна кампания не е просто случайно съвпадение - спомнете си, че Цветанов настояваше официалната агитация да се ограничи до 21 дни.

Името на кандидата се пазеше в тайна до последния момент - къде заради суеверия за ретроградния Меркурий, къде заради несъстоятелната социология, според която избирателите щели да гласуват и за саксия с фикус, стига Бойко Борисов да им смигне от предизборния клип.

Естествено - никой не си представяше, че ГЕРБ наистина ще се отнася към кандидат-президента си като към декоративна китка. А точно това се получи.

Всички очакваха, че ако Борисов не се яви на изборите, поне ще заложи на популярен кмет. Нищо подобно. "Спусна се" Цецка Цачева - председател на два парламентарни състава с рекордно нисък рейтинг.

Грешка номер Пет:

Самият премиер допусна серия от лични грешки - не само като лепна на Цачева вицовия етикет "майка на нацията", не само като я представи като междинна станция преди собствения си поход към президентството.

Залогът да подаде оставката на кабинета при загуба на първи тур на Цецка Цачева си беше чиста проба "покана за екзекуция". Когато разполагаш с не повече от 35% от подкрепата на избирателите, не можеш да си позволиш подобни резки ходове.

Да, вероятно Бойко Борисов искаше да направи крачка назад от "Дондуков" 2, за да се подготви за скок преди неизбежните предсрочни избори. Мнозинството в 43-тия парламент не позволяваше никакви полезни ходове.

Проблемът е, че дори в най-мрачните си сценарии не е предполагал, че ще предизвика подобно кръвотечение от ГЕРБ.

Да, Борисов май е единственият правителствен лидер, който е признавал собствена грешка през последните 27 години.

Проблемът е, че от обясненията му изобщо не личи да разбира в какво е сбъркал.

#1 Виктория Пенелопова 07 13.11.2016 в 23:17:01

Грешка №6. Костова тотално се е объркала.

#3 boris 14.11.2016 в 00:24:54

Днес, обаче ББ каза нещо наистина важно - ще направи всичко възможно въпросите от референдума да минат през НС и да станат закони.Чии интереси обслужи плешивия си правете изводите вие.

#5 peet 14.11.2016 в 01:09:37

Диър Айван, ти, явно, като представител на онези 85-90% от българския народ, които са образовани, умни, интелигентни и прозорливи, какво би посъветвал останалите 10-15% загубеняци?

#6 ImaIma 14.11.2016 в 02:17:44

Не съм политически фен, ама ми е жал за "феновете" на Борисов. Тоя боклук как има нахалството да налага заплаха на хората които му пълнят джобовете с пари. Боклук!

#8 VK 14.11.2016 в 06:34:43

Грешката на всички е че мислят че Борисов е загубил Ми за да загуби некой требе да е спечелил, ама като гледам ква радост ви гони всите , егати победата. Рев да си ходи Борисов, ама нещо нема мераклии да водят сега "бащина дружина". Що така? Нали смазваща победа ? А БСП щяло да фърля кърпата При 60% одобрение??? Лелее... Или само с 99.9% може? Спечелиха патриоти, барабар с Марешки - показаха че са един дол дренки с БСП и ДПС, халал да им е! Спечелиха деформаторите - камик върху камик не остана от тех, щото половината светнаха в червено. Та честито на печелившите

#10 rare case 14.11.2016 в 10:50:10

Твърде интересно, защо дори журналистите не прозряха очевадната истина. говорят за грешки...Твърде елементарни са, извинете. Грешката е нарочна, прах в очите. Правилно, Виктория, Костова се е объркала.

#11 sim4o 14.11.2016 в 13:00:21

Д.Костова: .."Спомняте ли си кога Слави Трифонов реши да прави референдум? - в деня, в който пултовете на депутатите от ГЕРБ внезапно се "разстроиха", докато трябваше да гласуват кои от 3-те въпроса от референдума на Росен Плевнелиев да стигнат.. Обърнете внимание: Двете "посечени" предложения на президента (за мажоритарен и задължителен вот) се върнаха.." -------------------- Ами хубаво Диянче припомняш, че въпросите от Референдума на Слави, всъщност искаше да ги зададе Росен .. (и нека ЕЙ това, го повторим на тълпата бързо забравящи малоумници, дето изсипаха тонове помия, срещу хората и срещу Референдума!) .. но да се замислим, а ДАЛИ въобще такива въпроси бе добре да се допускат да бъдат задавани? Ето как пише,и ни предупреждава из Уебкафе уважаваната Мануела Геренова! "Manuela Gerenova | 06.11.2016 11:59 Симчо, .. ... Слави, от задава доста ..сериозни въпроси, които могат да доведат до опасни промени в избирателния кодекс, а след това ще има пак "Ама що така стана бре?!". Нормално е реакцията да е остра и масова. Поне от по-интелигентната част де... Днес едно от най-търсените неща в Гугъл е "Що е мажоритарен вот". Те и британците ден след Брекзит-а търсиха в Гугъл "Що е ЕС". Та да не станем като тях..." http://www.webcafe.bg/id_558081635/fpage_1/#Comments Та , може и да е било за хубаво, че депутатите тогава,вкл. и на ГЕРБ плеснаха Росен, през ръчиците и му набиха т. нар. "чембер" по къртуната, та изкънтя на кухо .. и не се съгласиха напълно с въпросите, а? "Нормално е, реакцията да е остра и масова" .. анализира Мануела - "Поне от по-интелигентната част де..." Та така!

#12 Шамито 14.11.2016 в 16:06:11

Майната Ви на грешките.Уроци за Пи Ари ли ни преподавате?Бат Бойко отново си показа лицето на изпечен рекетьор.Вместо да анализира защо народа му удари този шамар Той ни отговори.Вашта мама щом не не ми избирате протежето сега ще Ви разкажа играта според правилата на курвенската демокрация.А то е хаос тип Орешарски.Помислете ако можете да мислите.Направи залог и загуби.Ако беше като Камерън щеше да се оттегли.Така правят политиците с чест но не и селските тарикати.Те не се оттеглят като лидери а подават оставка от управлението залагайки на хаоса.Това егото е голяма работа.Погубвало е и по свестни политици.Хазартно играе Ва Банк залагайки на външна подкрепа сиреч евро фондове.Затова Доган е политик от класа .Какво му пречеше да делегира управление на Партията на Томито или Лилито и да си бъде премиер.Но хаоса е необходим за да ни натрие носа.Боже.Какъв нисък политически интелект.

#13 VK 14.11.2016 в 16:41:32

Те не се оттеглят като лидери а подават оставка от управлението залагайки на хаоса.Това егото е голяма работа ______________ Абе, нема ли да се спрете вече, бе? "Дай оставка", "давайте да го свалим", "вече се не трае" и като получихте каквото искате, пак греда - тоа па сега кво иска, ми що не си управлява? Неква масова шизофрения се е появила... епидемия? ГЕРБ оттегля проекта за бюджет за 2017 - рев - тия затриват държавата! ГЕРБ нема да оттегли проектобюджета - пак рев- бе тия са решили да ограбят държавата! Е кво искате??? Некой знае ли, или просто важното е да се плюе по ГЕРБ?

#14 conscience 14.11.2016 в 17:33:57

Проблемът е, че никой днес не може да предвиди какво ще стане на мажоритарни парламентарни избори. Аз предвиждам, че докато обсъждат промените в изборния кодекс, така ще се изпокарат, че на хората ще им се додрайфа и Бойко ще се върне битон на бял кон ала Ердоган. А Слави като разбере какво ни е сготвил ще се гръмна.

#15 Шамито 14.11.2016 в 17:43:38

Към нумеро 13.Ами приятелю мислим и анализираме.Не сме овце както ни смятате.А някои по детски се мръщят и сърдят.

#17 VK 14.11.2016 в 18:48:28

"Ами приятелю мислим и анализираме." ---------- За тва се иска повече от две гънки в мозъка

#18 sim4o 14.11.2016 в 18:57:55

conscience | 14.11.201617:33 Проблемът е, че никой днес не може да предвиди какво ще стане на мажоритарни парламентарни избори.... ...Бойко ще се върне битон на бял кон ала Ердоган. А Слави като разбере какво ни е сготвил ще се гръмна. ------------------- Слави де факто повтори на Росен питанията! Случайно ли? И май е ДОБРЕ, че депутатите му биха при обсъжданията един Чембер на Плевнелиев и то така - че изкънтя на кухо! И не е било НИКАКВА ГРЕШКА .. каквото и да пише Дияна Костова! Грешката е била, може би, че не обясниха примерно - "за тъпотии няма да гласуваме" ! Било е сигурно .. за да не покажат, че Плевнелиев е референдумен идиот .. Абсурдността на ситуацията анализира уважаваната Мануела Геренова: " Manuela Gerenova | 17.10.2016 20:22 .. Колко хора са прочели въпросите от "Референдума на Слави" ( всъщност въпросите са от Референдума на Росен. забележка моя- Симчо) и колко са просто кречетала ...Така че, да, абсурдно е." http://www.webcafe.bg/id_1765119436/fpage_1/#Comments Ако ЕЙ тази, абсурдност, още навремето бе показана нямаше да се стигне до споменаваната от Дияна Грешка номер Три: Спомняте ли си кога Слави Трифонов реши да прави референдум? Много просто - в деня, в който пултовете на депутатите от ГЕРБ внезапно се "разстроиха", докато трябваше да гласуват .. въпроса от референдума на Росен Плевнелиев да стигнат до бюлетината..." Ми да бяха казали - "за тъпотии не гласуваме" и да се аргументират - ей така, както се аргументира Геренова да речем .. .. и да видим, дали Славито щеше да посмее да повтори отхвърлените росенови въпроси?

#19 VK 14.11.2016 в 19:07:33

"Може би е по-добре да го върнат. Нали можело да се харчи по 1/12 ...." ------------------- Ми може би...То правителството вкарва проект - колко и как мисли да харчи. Съответно се предполага, че е в състояние да изпълнява и спазва това, вече прието като закон. Сега , след като правителството е в оставка , логично е да не налага своите виждания. Обаче кво става - рев - "опитват се да съсипят държавата", "след герп - потоп", "Борисов срива държавата" и т.н. Както казах , след като се оказа, че всичко това е кьорфишек , то горните възгласи се произнасят в обратен ред , разбъркано, като същевременно се внасят и нови моменти, още по-цветущо отразяващи "народното недоволство" п.п. Не е толкова просто със 1/12-тата част. Има и малки особености, като срок на прилагане, което съчетано с действащ парламент може да стане голем проблем. Но не е това проблема - има ново мнозинство което може да си гласува какъвто си иска бюджет, но важното е ГЕРБ да са виновни.

#20 VK 14.11.2016 в 19:18:01

Симчо, Какво се оптваш да внушаваш? Че не бил харен референдума на Славито ли? Искаш да кажеш че 3,5 милиона българе са прости ли? Аз например съм за приемането му, дума по дума, както е гласуван! Прости били.... Особено смислена е точката за задължително гласуване на референдум , ама за тва друг път ...

Новините

Най-четените