Знаковото дело е най-дългият български виц. От онези, на които си забравил началото, докато разбереш кой ще се смее последен.
Колкото по-знаково е делото, толкова по-смешен е вицът накрая.
Българският хумор обаче е непреводим. В Европа никой не се смее на алибито на вещото лице с картонче от ДС, което безследно изгуби тефтерчетата с инициалите "Д.П.", понеже простатата го алармирала насред шосето за Следствието.
Не им беше смешен и сапуненият сериал с Двете Каки - ноторни съдийки - които си клюкат "кой кого натиснал, кой кого опраскал, кой с коя се разхождал в парка и кое от кого знае".
Анекдотите за шпицкоманди в следствието, които държат цяло стадо магистрати на къса каишка с висящи разследвания, не разсмяха даже родната публика.
Затова, когато Бойко Борисов се примоли от Берлин "да ни изпратят двама-трима експерти" понеже "нещо не се справяме", за миг се размечтахме, че тъпият виц може да най-после да приключи.
Да приключи - да приключи, колко да приключи.
Да, най-после мисията за наблюдение на прокуратурата пристигна - и покрай "двамата-трима експерти" този път дойдоха и действащи магистрати от 4 европейски държави, чиито съдебни системи "са изпреварили Румъния" преди повече от 6 месеца (на нас ни остават още два - по план-графика на Борисов).
Делата, с които ще се занимават наблюдателите, обаче издават цената на изненадващото "българско гостоприемство" на иначе непристъпната прокуратура.
Нито един от най-проблематичните казуси от мандата на Сотир Цацаров не влиза в наблюдението.
Например, никой няма да получи достъп до: делото за КТБ, аферата "Костинброд", делото срещу "убийците на Делян Пеевски", проваленото дело с рекордна гаранция срещу Богомил Манчев, противоконституционно образуваната проверка за "престъпна дейност" на президента, и др.
Явно не е валиден аргументът, че не бива да се рови между кориците на неприключили дела: самата прокуратура доброволно е отворила за наблюдение "образцовото" си разследване за корупционната схема в ДАИ, което започна преди броени месеци.
Нито един от казусите не засяга съмнителен провал на разследване срещу действащ политик - например: препраното имотно състояние на Пеевски, който от собственик на second-hand "Опел" се превърна в милионер; провалените дела срещу Христо Бисеров; отказът от наказателно преследване на министъра на инвестиционното проектиране Иван Данов, източвал помощи във Франция.
Само едно от делата засяга косвено проблема с грубия натиск върху вътрешното убеждение на обвинител от страна на началниците му - и то се отнася за казус от преди 12 години, от времето на Филчев и компания.
Далеч по-показателен щеше да бъде прочитът на проваленото през 2015 г. разследване срещу Мирослав Найденов - който също беше "изпран без накисване" въпреки обвинението, че е поръчал нагла гонка над прокурора, осмелил се да разследва министър на ГЕРБ.
Вместо да проверят как делото КТБ се "разлисти" в обвинение срещу организирана престъпна група едва на 2-рата си година, външните наблюдатели ще четат абсурдисткия роман в две части САПАРД.
Вместо да проверят защо следователят Пепи Еврото не беше обвинен за провокация към подкуп, след като ВКС и без това го призна за виновен - външните наблюдатели ще преговорят делото "Медузите", по което, така или иначе, има осъдителна присъда срещу България в Страсбург.
Да очакваш чудеса нечувани от техническа мисия, която започва и приключва в рамките на 6 месеца, е наивно. Но ако докладът ще се пише на принципа "и мониторингът сит, и Цацаров цял" - това вече наистина би било загуба на време.