Когато един просветен министър в началото на мандата си е казал, че учебниците са пълни с глупости, а по средата на мандата си отново повтаря същото, въпросът е само един: какво прави през това време?!
11 май 2011 г. Учебниците са написани нечовеколюбиво и егоцентрично, на много висок стил. И в училище, и в университетите първо преподаваме висока наука, а после се учим на елементарни неща, а би трябвало да е обратното... В учебниците има абсурдни и непреведими изречения". (Сергей Игнатов)
26 февруари 2010 г. "Ще започне пренаписването на учебниците. Това ще стане до 2-3 месеца, когато ще бъде готов новият закон за средното образование. Пренаписването на учебниците е наложително, защото те са пълни с "бисери" и са прекалено сложно написани.
В близко бъдеще ще бъде публикуван набор от цитати от учебници с неподходящи текстове, за да се види какво става в главите на децата... Например в читанка за втори клас се разказва за врабчета с неподходящи изрази". (Сергей Игнатов)
До ден днешен няма публикуван такъв сборник, а какво става в главите на нашите деца знаем ние, родителите. Из учебниците хвъркат цял рояк врабчета и други неясни творения, съчинени от бляскави умове, и творят... едни жълти работи.
Борбата на издателствата да пробутат учебниците си, които разработват по задания на просветното министерство, и оттам да ги пласират на училищата, е епохална. Но очевидно министър Игнатов не е готов да влезе в схватка, в която би имал историческия шанс да се увенчае с победен лавров венец във вид на висок рейтинг.
Не трябва да се страхува. Вредата от непотребното и сурогатно знание, комбинирана с демотивирани и "отбиващи номера" учители, вече е пробив в националната сигурност.
Така че ако г-н Игнатов се изкаже пак за учебниците, то молим някой от държащите микрофони пред устата му да попита: А защо вече не го направихте - или поне да започнете да го правите? Даже родителите, тези осъдени души, които учат с децата си, за да им сдъвчат по полезен начин този junk food, претенциозно наречен учебен материал, ще помогнат да се изчисти набора от претенциозни, а често и неверни, глупотевини.
Шлагерът за тъпите учебници втръсна като безплодните кръстени акции на МВР. Поради нулевия ефект, изхабено обществено време и затрити надежди.
Вероятно затова управляващите решиха да играят на сигурно преди избори - и директно да кешират. В началото на тази учебна година, месец септември - точно преди изборите, родители на първокласници ще получат по 150 лева. Условието е да са имали не повече от 350 лева доход на член от семейството.
Миналата година България имаше 61 000 първокласници. Да допуснем, че и тази година бройката ще е същата. Да допуснем, че поне 50 000 от тях отговарят на това условие. Предвид данните на статистиката за доходите на домакинствата. Това прави 7.5 милиона лева. Нищо работа, като се има предвид, че за добавка също еднократна, от по 126 лева на пенсионерите се търсят над 30 пъти повече пари...
Но нима родителите на второкласници, третокласници и т.н. нямат нужда от еднократна сума? А честно казано, най-много имат нужда от парите родителите на абитуриенти. Да ги бяха дали на тях - още повече, че самите зрелостници са 18-годишни, т.е. годни да гласуват...
Това директно плащане на ръка, и то - в началото на учебната година, при условие, че у нас образованието до 16 години е задължително по Конституция, мирише на официален подкуп.
Ако нещо в тая държава си беше на мястото, трябваше да бъдат глобявани родители, които не пращат децата си на училище. Вместо да им дават на ръка по 150 лева, които - като се има предвид какви скотове отглеждат деца в тая страна, може изобщо и стотинка от тях да не стигне до малчуганите.
Но у нас няма социални служби, на които да е вменено да следят за безотговорното родителство. Ами децата в социалните домове, които получават по 30 лева на месец джобни от държавата, и ходят на училище от първи клас, на тях не се ли полагат да им дадат по 150 лева - макар и без родители...
Да бяха им подарили един комплект книжки детска класика - българска и световна, на децата, по-умно щеше да е. Хем щяха да насърчат издателства, хем да четат хлапетата. Но нали те още не гласуват...
Чудно как е гласувал министър Игнатов това решение на правителството? Най-вероятно за. Вместо да беше поискал с тия пари да се подготвят умни задания за поне част от учебниците.