Да се възкачиш на Ботев

Изгазихме и тази седмица. През информационния поток по старому тече кал, тиня и бистра вода. Някои преминаха на кокили.

Като президента, възкачен на цитати от Ботев на 1 юни във Враца на тържествената заря. („Първанов употреби Ботев в битката срещу кабинета" - Галя Горанова, в. "Сега").

„..През публицистиката на Ботев направи аналогия между властта на султана и днешното управление. За нуждите на политическата борба Първанов си послужи с цитат от Ботев за финансовите проблеми от 1875 г.:

"За да успокоят своите кредитори тия (тоест министрите на султана - бел. Георги Първанов) се не забавиха да обнародват в тукашните вестници своите фалшиви икономии и да покажат източниците, с които ще да покрият тазгодишния "нищожен" дефицит"...

И към медиите Първанов отправи своето "ботевско" послание: "Хвалете, не бойте се. Хваленето не иска хляб и топли обуща, а за лъжите не вземат гюмрюк, (тоест мито - бел. Г.П.), нито бедел-парасъ".

Ах, г-н президент. Ама защо се криете зад гърба на един разстрелян поет... Да бяхте прочели цялата статия на Ботьов, озаглавена: „Длъжностите на писателите и журналистите" и публикувана във в. „Независимост" преди 136 години, нямаше да има нужда и от реч.

За да видим, че не за последните 10 месеца, а за последните 136 години всичко си е пак по Ботьовско - и все така силно любим, мразим и все по-малко мислим.

Аз лично от нея вадя следното изречение: „Токвил говори, че сяко едно правителство прилича на народа си, а аз ще да кажа, че българската журналистика прилича на нас с вазе..."

Но политиката е занимание лицемерно. Също като рекламите за кренвирши от 100% месо. А хваленето идва отръки - и по джоба на едни, и просто не се прави от други. Читателите - и политиците, си знаят кои...Въпрос на личен избор - и на кренвирши.

А в "24 часа" Светлана Стоименова е направила ясен супер репортаж - без критики и без хвалби, на визитата на премиера в Старо село. Но пък с каква глаголна температура, както би казал папа Хем(ингуей):

"...Министър-председателят пристигна малко преди 13 ч, като караше сам служебния си автомобил. На слизане бе посрещнат с ръкопляскания. Негови привърженици дори започнаха да скандират името му, но той им направи знак с пръст да престанат. На ливадата пред черквата "Св. Николай Летни" Борисов си изплю дъвката и се запъти към храма..."

След храма премиерът заяви, че политическото бъдеще на президента е ясно, за да го оценява. Но не проясни повече...Изглежда, интригата с Първановото бъдеще е известна на неколцина души в държавата - в т.ч. Борисов, Цветанов, Румен Петков и Курумбашев.

Но за незапознатите президентският проект все повече заприличва на фалшива бременност - коремът се надува, а бебе няма... Да не би да е партогенеза - сиреч нещо като непорочно зачатие. Ми не - ЦРУ щеще да знае.

Не тази интрига обаче е жизненоважна за народа. А фактът, че си нямаме реформаторско мнозинство. За първи път български еврокомисар си позволи тази седмица да даде публична оценка на работата на правителството, ползвайки дипломатично прийомите на моркова и тоягата.

В коментар, озаглавен "Кристалина е кристално ясна" , кореспондентът на "Труд" в Брюксел Веселин Желев компресира изявлението на Кристалина Георгиева до същността му. "Бой по мутрата и рушвета - прекрасно. Но само с бой не става. Утре хората с право ще попитат: А защо пак живеем зле? Това всъщност каза комисарката".

Но при връзката с Брюксел българските власти по традиция недочуват. Защото финансовият министър Симеон Дянков - неин колега и бивш подчинен от Световната банка, заяви, че е "шампион по реформите в това правителство".

Може би трябва да си преговори пак данните за събираемостта на приходите. ДДС-то, Дянков, ДДС-то - и вноските за пенсия и здраве...

Новините

Най-четените