Кристалина Георгиева, най-одобряваният български политик, влезе в обувките на политическия бежанец Сергей Станишев - и пада от стъпало на стъпало в европейската йерархия. Няма да е „външен министър", няма и да е сред шестимата заместници на Жан-Клод Юнкер.
Тя, носител на наградата „Комисар на годината", се превръща в жертва на политическите кроежи за постове в новата ЕК, което може да се обясни или с коварството на големите, или с неубедителността на София, или и с двете.
Но комисарят на България да получи ресор „данъчна политика и борба с корупцията" е направо смехотворно, дори съжалително.
Защото България е една от най-корумпираните държави в Европейския съюз, в която се спират европейски фондове заради съмнения в злоупотреби и няма нито един осъден политик по високите етажи на властта. Два пъти в годината - в докладите на ЕК, това услужливо ни се припомня, а ние си затваряме очите.
Съгласни сме, че комисарите нямат право да се месят във вътрешните дела на държавите, но именно разпределението на националните представители в Европейската комисия показва тежестта, която имат в съюза.
Новоприсъединилата се Хърватия получи ключовия пост на регионалното развитие, а Естония, отличникът на ЕС, ще отговаря за растежа, икономическия и валутния съюз, Латвия - за енергетиката.
Безспорно е, че Кристалина Георгиева има нужния опит, даже прекалено солиден за поста, който сега й се предлага. Ако Брюксел е решил да наказва България, защо трябваше да го отнесе Георгиева? Наистина Станишев би бил добър комисар по ... писането на програми и стратегии, които никога няма да бъдат изпълнени.