Новината, че България е в дъното на някоя класация е вълнуваща колкото преливането на язовир. С всичко се свиква, както с корупцията, така и с лошото време - в противен случай англичаните отдавна да са си напуснали дъждовния остров. И все пак е изненадващо колко лесно могат да се случат някои неща, стига човек - в случая политик - да иска.
В края на седмицата депутатите приеха няколко данъчни промени, които ще спестят десетки хиляди опънати нерви. Не ще избутат България от корупционната яма, но със сигурност ще запушат поне една-две дупки.
Промяна 1: Купувачите на коли ще ги регистрират само в КАТ, а КАТ ще си докладва на общините. Добре дошли в 20 век, за 21-ви ще почакаме още малко, но засега и на това се радваме.
Двойната регистрация за момента създаваше върволица от проблеми - дублирани МПС-та, които се водят на няколко собственици, респективно грешно начислен данък, а от там и грешно натрупани лихви.
Екстра към всичко това: кисели чиновници и изнервени данъкоплатци.
Промяна 2: От 1 януари годишните данъчни декларации ще могат да се подават по интернет, без електронен подпис - с персонален идентификационен код (ПИК), който всеки може да вземе от данъчната служба. ПИК-ът е безплатен, за разлика от е-подписа. С него ще могат да се подават и декларации за местни данъци и такси към общините.
Можело значи да спестим няколко опашки. Както сме тръгнали, електронното гласуване ще стане възможно след около 100 години. Но и само на тази промяна се радваме.
Промяна 3: Хората, които имат доходи по граждански договори - от хонорари или наеми, ще могат да избират дали да им се удържа подоходен данък през последните три месеца на годината, или да го довнасят след това.
От няколко години законът е такъв, че за октомври-декември работодателите не удържат авансов данък, както през останалата част на годината, а го дават на служителите си, които след това сами го плащат в следващата календарна година.
Чудесно е, че за в бъдеще данъчната политика ще е еднаква през цялата година. И данъчни, и счетоводители, и работодатели, и данъкоплатци ще си отдъхнат.
Промяна 4: Най-после депутатите ще плащат данък върху добавките, които получават към заплатите си. Това са онези т. нар. безотчетни пари, предвидени за офиси, сътрудници, представителни разходи и т.н. От Нова година безотчетните доходи вече ще бъдат облагани с 10% данък, както доходите на всички нормални хора в България. Не че това ще напълни хазната, но един двоен стандарт по-малко винаги е добре приет.
Както е тръгнало, за догодина си пожелаваме по-ниски осигуровки, повече електронни услуги, по-прозрачни обществени поръчки за нуждите на Народното събрание и по-любезни чиновници.