Шампионът е аут! Швейцария сгази Италия

Шампионът е аут! Швейцария сгази Италия Снимка: Getty Images

Швейцария се разправи безкомпромисно с еврошампиона Италия и го изхвърли от първенството след победа с 2:0.

"Адзурите" влязоха в първия осминафинал на Евро 2024 като фаворит, но показаха вяла игра и напълно заслужено загубиха.

Тимът на Мурат Якин можеше на няколко пъти имаше шанс да поведе през първото полувреме и най-накрая го направи в 37-ата минута.

Швейцарците организираха атака отляво, никой не блокира Рубен Варгас, който центрира в наказателното поле. Там Ремо Фройлер се бе включил от втора позиция, без да бъде проследен от никого в синьо и от около осем-девет метра разстреля Донарума в близкия ъгъл.

В самия край на полувремето Донарума спаси още едно опасно положение. След директен удар от фаул на Фабиан Ридер вляво от наказателното поле италианският страж успя да сложи ръка на пътя на топката, след което и гредата му помогна.

Швейцария удари за втори път още в първата минута на втората част. Секунди след почивката асистентът за първия гол Варгас прати топката в мрежата с изключителен фалцов удар от границата на наказателното поле.

Най-доброто положение за Италия дойде в средата на втората част, когато Скамака отблизо удари греда, но останаха и сериозни съмнения за засада.

Играчите на Спалети трудно стигаха до чисти голови положения и затова и Италия финишира със само един точен удар.

В края "адзурите" имаха претенции за дузпа заради игра с ръка, но реферът Шимон Марчиняк бе категоричен и не удовлетвори исканията им.

На четвъртфиналите Швейцария чака победителя от мача Англия - Словакия, който ще се играе утре.