Обяснено: Как ФИФА ще спре потоците от милиони към джобовете на маститите футболни агенти

Светът на футбола вече няма да е същият и най-силно това ще усетят агентите. Последното решение на ФИФА ще намали сериозни потоците милиони към джобовете на най-големите акули в бизнеса и те не са доволни.

Международната футболна федерация взе решение да сложи таван на комисионните, които агентите могат да прибират при трансфер на футболист, и това ще промени тотално пазара.

Комисионните на агентите ще бъдат ограничени на 3% от цената на играча от страна на купуващия клуб и 6% от страна на продаващия + максимум 3% от договорената заплата на футболиста.

По този начин ще се избегнат ситуации като тази от 2016 година, когато Мино Райола прибра впечатляващите 49 милиона евро за рекордния по онова време трансфер на Пол Погба от Ювентус в Манчестър Юнайтед на стойност 105 млн. евро.

Тогава агентът взе комисионна от 26% (27 млн. евро) от Ювентус, 18,5% (19,4 млн. евро) от Юнайтед и допълнителни 2,6 млн. евро от самия Погба за преговорите по заплатата му с „червените дяволи“.

Точно заради това ФИФА се реши на стъпката с тавана на комисионните. Огромните суми, които агентите прибират, отдавна е проблем, с който Федерацията се опитва да се справи. Още от времето на Сеп Блатер, но сега Джани Инфантино направи последната стъпка.

В миналогодишния си доклад президентът Инфантино описа агентите като основните фигури в „чумата“, която води до конфликт на интереси. „Професията на агентите трябва да бъде регулирана… Хората говорят как САЩ е страната на дерегулациите, но всъщност там съществуват изключително стриктни правила, които дори водят до затвор при нарушаването им. Но в Европа не е така. Време е да се намесим“, добави още Инфантино тогава.

Очаква се финалното решение да се приеме следващия месец, а новите правила да влязат в сила от 2021 година. ФИФА ще издава специални лицензи на агентите, за да бъде контролът още по-стриктен. При евентуални нарушения на правилника от Федерацията са готови да налагат наказания, включващи глоби, временно отнемане на лиценза и трансферни забрани.

Агентът на Кристиано Роналдо - Жорже Мендеш, е, може би, най-влиятелният човек в бизнеса

Още през март, когато се заговори сериозно за тази стъпка, британският „Телеграф“ писа, че агентите са готови да оспорват поправката и дори да стигнат до съд. Което не е изненадващо, имайки се предвид колко пари ще изпуснат при новите правила.

Между февруари 2018-а и януари 2019-а Висшата лига плати впечатляващите 260,6 млн. паунда за комисионни на агенти. Само Ливърпул плати 43,8 млн. паунда тогава. Но в най-скоро време се очаква да се сложи край на тази практика.

Друга новост, която обмислят от ФИФА, е ограничение на периодите под наем. Очаква се клубовете да могат да пращат или да привличат по максимум осем играчи под наем през сезон 2021/22, като броят ще бъде намален на по седем следващия сезон и на шест през кампания 2023/24.

Промяната, която се прави, за да не могат големите клубове да обират талантите, но вместо да ги използват, да ги пращат под наем, няма да важи за играчи от академията или за футболисти до 21 години.

Новините

Най-четените