Двудневните изпитания на пистата "Яс Марина" в Абу Даби, в които от днес ще участват младите пилоти, избрани от тимовете във Формула 1 привлече участници от почти цял свят, включително и от България, Венецуела и Индонезия.

Някои от тези пилоти се борят за шанс да карат във Формула 1 догодина, а други просто искат да привлекат вниманието на големите тимове и мениджърите, които работят с тях.

Ето ви малко информация за тези, които ще карат днес и утре в Абу Даби.

Red Bull

На волана на болида на новите световни шампиони във Формула 1 се завръща Дейниъл Рикиардо, който вече има опит с кола на Red Bull, тъй като кара на "Херес" миналата година.

21-годишният австралиец от този сезон се състезава във Формула Renault 3,5 литра и завърши шампионата като вицешампион с 4 победи, като победи и в Монако. Миналата година Рикиардо спечели титлата в британската Формула 3.

Рикиардо участва и миналата година в теста за млади пилоти и завърши изпитанията с първо време. Той е част от програмата за развитие на млади пилоти на Red Bull и тази година беше трети пилот на Red Bull.

Плановете на австралиеца за сезон 2011 все още не са обявени, но и четирите места в двата тима на Red Bull за догодинаса заети, така че той може да се пробва още един сезон във Формула Renault 3,5 или да търси място в сериите GP2.

McLaren

Британският тим залага на Гари Пафет и Оливър Търви. Пафет е тестпилот на McLaren от 2005 година, но досега няма стартове във Ф1. В момента Гари се състезава за Mercedes в DTM, като взе титлата в този шампионат през 2005.

Търви също е карал за McLaren преди, макар и по-малко от Пафет. През 2006 Търви спечели наградата на McLaren и Autosport за млад пилот, а този сезон завърши шести в първата си година в GP2.

Двамата ще направят и първите състезателни километри с новите гуми на Pirelli, които ще бъдат доставени на тимовете на 19 и 20 ноември. На тези изпитания McLaren ще е единственият тим, който няма да ползва нито един от титулярните си пилоти.

Но гумите, които ще се тестват тази седмица няма да са окончателните модели, които Pirelli ще предложи на отборите във Формула 1 за сезон 2011.

Ferrari

Ferrari също ще ползва пилот, които кара и миналата година в тестовете за млади таланти - Жул Бианки. Бианки завърши първия си сезон в GP2 на първо място сред новаците, като кара за ART. Въпреки че не успя да вземе победа, Бианки завърши на трето място за годината, тъй като се оказа най-постоянният в печеленето на точки през сезона.

Mercedes

Съотборникът на Бианки в ART в GP2 - Сам Бърд ще тества за Mercedes. Този сезон Бърд завърши на 4 точки зад Бианки.

До момента Бърд има няколко теста с болид на Williams в периода 2007-2009.

Renault

Renault определи руснака Михаил Альошин да кара в едини ден от тестовете - награда за това, че спечели титлата във Формула Renault 3,5. На финала на сезона Альошин победи с 2 точки Рикиардо.

След Альошин зад волана на R30 ще седне Джером Д'Амброзио. Той вече има участия в петъчните тренировки за Virgin, а сега отново ще кара колата на новия отбор във Ф1.

Force India

Force India ще използва тестпилота си Пол ди Реста и двама младоци. Ди Реста ще запише времена, по които след това двамата му колеги ще се сравняват.

Двамата новаци са холандецът Йелмер Буурман и португалецът Антонио Феликс да Коща.
23-годишният Буурман записа половин сезон в GP2 преди две години и оттогава се състезава в шампионата Superleague като има шест победи.

Да Коща е на 19 години и тази година спечели титлата при новаците в европейската Формула 3 и завърши 7-и в крайното класиране. Негов мениджър е последният португалски пилот, карал във Ф1 - Тиаго Монтейро.

Williams

Williams ще използва двама шампиони. Днес ще кара новият първенец във Формула 2 Дийн Стоунмън, а утре 25-годишният венецуелец Пастор Малдонадо, пилотът, който се очаква да смени Нико Хюлкенберг.

Малдонадо спечели титлата в GP2 тази година и парите на спонсора му - петролната компания PDVSA го превърнаха във фаворит за второто място в тима. Пастор спечели титлата два кръга преди края на шампионата и спечели шест поредни основни състезания в GP2 в четвъртия си сезон в надпреварата.

Още нещо - двамата с Хюлкенбелрг бяха съотборники в GP2 и Нико винаги беше по-бърз от него.

Sauber

Двудневните тестове с колата на Sauber са за двама мексиканци - новият титулярен пилот за 2011 Серхио Перес и тестпилотът Естебан Гутиерес.

Този сезон Гутиерес спечели титлата в новия шампионат GP3 с болид на ART, а догодина остава в този отбор, но вече в GP2.

Перес ще смени утре Гутиерес, а на 20-и ще кара половин ден в тестовете на Pirelli.

Toro Rosso

Тазгодишният шампион в британската Формула 3 Жан-Ерик Верн ще кара за Toro Rosso. 20-годишният французин доминира в шампионата този сезон и развитието на кариерата му повтаря това на Рикиардо и Хайме Алгерсуари.

Верн има опит и във Формула Renault 3,5 и в третия си старт в тази надпревара - на "Силвърстоун" взе първата си победа.

Lotus

Венецуелецът Родолфо Гонзалес ще прекара доста време зад волана на Т127 - цял ден днес и половин ден утре.

Гонзалес спечели първото в място в клас National на британската Ф3 (за по-млади пилоти) през 2006, а оттогава насам записа доста участия в различни шампионати - британската и европейската Ф3, европейската Формула 3000, GP2 Азия и GP2.

Тази година беше първият пълен сезон на Гонзалес в GP2 и той спечели 4 точки, а съотборникът му Шарл Пик събра 28.

Българинът Владимир Арабаджиев ще кара утре следобед. Той има 16 старта в GP2, но не успя да вземе точки.

HRT

Преди да седне в болида на Williams Малдонадо ще кара днес за HRT. След това ще участва и в изпитанията на Pirelli и така ще стане едниственият пилот, който ще е участвал във всички дни на двата теста.

За HRT в утрешния ден ще карат Йозеф Крал и Давиде Валсеки.

Валсеки доминира в GP2 Азия миналата година и от него се очакваха сериозни постижения в GP2 този сезон с колата на iSport. Той обаче взе първата си победа едва в петия състезателен уикенд и крайното класиране остана зад съотборника си Търви.

Крал оцеля в страховит инцидент във Валенсия - подобен на излитането във въздуха на Марк Уебър - но получи контузии в гърба, заради които получи разрешение да кара отново едва през миналия уикенд.

Virgin

Днес за Virgin ще карат Джером Д'Амброзио и Рио Харианто.

17-годишният индонезийски пилот Харианто спечели този тест, след като завърши най-напред в класирането от пилотите на Virgin в GP3. През миналата година Харианто спечели титлата в тихокеанския шампионат на Формула BMW.

Луиш Разия ще кара VR-01 за първи път в истински тест, тъй като досега беше зад волана само за снимки на различни клипове. За да се подготви за тези изпитания Луиш вече направи тест с болид на Super Aguri на "Ещорил".

21-годишният бразилец завърши втория си сезон в GP2 на 11-о място в крайното класиране.