Шок за Федерер, Мъри на полуфинал

Роджър Федерер отпадна на четвъртфиналите на "Уимбълдън" Снимка: iitp.com
Роджър Федерер отпадна на четвъртфиналите на "Уимбълдън"

Анди Мъри стигна до полуфинал, Роджър Федерер понесе шокираща загуба, Рафаел Надал продължава напред с хубава победа, а Новак Джокович демонстрира отлична форма в най-подходящия момент - битката за титлата на "Уимбълдън" ще е класическа.

Останах много доволен като гледах мача на Мъри срещу Жо-Вилфред Цонга, а най-вълнуващата мисъл беше, че това далеч не е всичко от Анди, той може много повече.

Доста се изговори за това как Мъри спечели първите си четири мача без да загуби сет, но ми беше интересно да видя как ще реагира, когато наистина загуби един сет.

Срещу Цонга отговорът му не събуди никакво съмнение.

Това беше истинско изпитание и с оглед на това колко оспорван беше мачът между двамата в първите два сета, няма как да не сме впечатлени от реакцията на Мъри.

Той положи много усилия, за да се върне в мача, но след това успя да изземе инициативата от Цонга, вдигна темпото и не остави никаква надежда на съперника си в третия и четвъртия сет.

Решителният момент в мача дойде при 5:5 в тайбрека на втория сет, когато Мъри успя да върне трудна топка на Цонга, но изчака максимално с удара си.

Това се оказа сериозна грешка и Мъри трябва да бъде поздравен за начина, по който наказа французина.

Британецът игра на високо темпо, много интензивно и спечели много важни точки, реагира добре на сервисите на Цонга и си създаде много възможности за успешни удари.

Не мога да кажа, че това беше най-добрият мач на Мъри - може би това важеше за Откритото първенство на Австралия - но Анди не е далеч от топ нивото си и се надявам да го покаже срещу Надал на полуфиналите.

Испанецът спечели в четири сета срещу Робин Сьодерлинг идоказа, че винаги се бори до краен успех. Впечатлен съм от способностите на Надал да обърне хода на всеки мач.

След като загуби един сет, той направи 1:1 и третият сет се очертаваше като много важен. Надел допусна пробив в сервиса си при 5:4, но се справи с препятствието, спечели тайбрека и последва триумфа му.

За мнозина това беше разочарование защото Сьодерлинг игра много силно, така че Надал няма как да не е наясно, че е спечил много важна победа.

И като стана въпрос за разочарования, кой е очаквал че защитата на титлата на Федерер ще спре при Томаш Бердих?

Изненадата се оказа сериозна, тъй като Федерер има много силни постижения тук - Роджър участва в последните седем финала на "Уимбълдън" и спечели шест от тях.

Всяка негова загуба на трева е шок, но в този случай Бердих напълно си заслужи победата. Той играе чисто, ударите му са добри, от дъното на корта е много агресивен и наистина е в отлична форма.

Пълната доминация на Федерер и постоянните му успехи в турнирите от Големия шлем все някога трябваше да свършат. Това очакваше и самият той. Дали обаче вече е спечелил последния си турнир? Не мисля така. Той е едва на 28 и го очакват още много трофеи.

В първия кръг Новак Джокович не игра никак добре, но след това нещата се промениха, а победата му срещу Лейтън Хюит има много важно психологическо значение. След това сърбинът направо разкъса Лу, който пък отстрани Анди Родик.

Така, на полуфиналите ще гледаме Надал срещу Мъри и Джокович срещу Бердих.

С оглед на това, което се случи досега в турнира, прогнозите са много трудни. И четиримата играят много добре и решаващо ще е това - кой ще си създаде повече шансове в мача и след това да ги използва.

Много бих искал да гледам финал Мъри - Джокович, а ако стане така, то според мен Анди има огромен шанс да спечели турнира.

В началото на турнира предсказах, че Федерер и Надал се големите фаворити, а веднага след тях наредих Мъри. С отпадането на Федерер, шансовете на другите двама растат.