Футболната Коледа на Първата световна война

Бъдни вечер 1914 година, Западният фронт. Първата световна война се води вече пет месеца. Дори тогава обаче войниците са останали хора.

Ден преди Коледа, германците започват да украсяват около окопите си. От двете страни се чуват коледни песни.

На следващия ден – дори се играе футболен двубой, известен като най-великия футболен мач на неутрална територия в историята.

Не точно мач, по-скоро много хора, ритащи топката, както го описва един британски войник в писмото си до списание Time. Срещата продължава около час, а според информациите, германците печелят с 3:2.

Отборите са от по 50 човека. Който е искал да играе, е можело да се включи. След него – двете армии отново се събират. Устройват си литургия, дори готвят празнична вечеря заедно.

Някои войници си разменят подаръци. Да, подаръци е малко пресилено, имайки предвид, че е ставало въпрос за символична размяна на вещи, пратени им от близките у дома.

„Не мога да повярвам, че съм стрелял по тях предишните две седмици – много странно ми изглежда... Не съм очаквал да стисна ръката на германец на огневата линия навръх Коледа и предполагам, че и вие не сте го очаквали от мен. Но по такъв начин ние тук отпразнувахме Рождество Христово”, пише един британски войник до близките си.

Историята обаче не е толкова красива, колкото всички я описваме 100 години по-късно.

Всъщност до футболния двубой (има информации, че и на други места са се играели подобни мачове) се стига, след като двете страни прибират труповете от битките в предишните дни.

Въпреки че играят футбол, ситуацията е изключително странна и за двете страни. Топката се търкаля между бодлива тел и тленни останки. Всички знаят, че след няколко дни отново ще трябва да се изправят едни срещу други, но във военни сражения.

Тези дни на примирие са известни като Коледното примирие. Има информации, че и в следващите години традицията продължава, въпреки изключително строгите мерки, които се взимат против това.

Няколко британски войници са били наказвани за това си своеволие – да обявяват примирие с германците, било то и по коледните празници.

Враждуващите правителства пращат различни войскови подразделения по фронтовете, които да наблюдават подобно „деморализиращо” примирие да не се случва никога повече.

Именно условията, в които се провежда това Коледно примирие, го правят толкова паметно.

В ситуация, когато няма сигурност за утрешния ден, да покажеш човечност и състрадание. Да сложиш край на разрушението поне за ден.

Точно това заслужава уважение, а положителните истории дори в най-тъмните времена за човечеството трябва да бъдат припомняни, за да не бъдат забравяни.

Новините

Най-четените