Приказка за каубои, индийци и... едно пиле

Фенове на Блекбърн нахлуха на терена след мача с Уигън (0:1), в който отборът им изпадна от Висшата лига, държейки трансперанти "Чичо Фестър вън" (по адрес на Стив Кийн) и "Каубоите и индийците погребаха Блекбърн" Снимка: Getty Images
Пилето, което бе пуснато на терена в 7-ата минута Снимка: Getty Images
Пилето, което бе пуснато на терена в 7-ата минута
Антолин Алкарас от Уигън е атакуван от радостните си съотборници след победния гол, който осигури оставането на Латикс във Висшата лига за осми пореден сезон Снимка: Getty Images

Както всяка история за каубои и индианци, и тази достига до кървава развръзка. Само че тук не става дума за индианци, а за индийци. Имаше и едно пиле.

Това е историята на отпадането на Блекбърн Роувърс от Висшата лига, което оформи края на един срамен сезон, в който сюреалистично дворът на фермата се срещна с футболното игрище.

В 7-ата минута на домакинския мач срещу Уигън снощи (завършил 0:1) едно пиле, облечено в знаме на клуба, се промъкна на терена на "Иууд Парк" като остроумен протест срещу бедственото управление на клуба от индийските бизнесмени, притежаващи фирмата за пилешко "Венкис".

Птицата се разходи из наказателното поле на Уигън и пресече голлинията за разлика от топката, която така и не пожела да навести вратата на гостите.

След това тя бе изнесена от нападателя Якубу Айегбени, като това прекъсване бе начин само да се отложи за кратко неизбежната участ на Блекбърн, шампион през 1995 г., и един от едва четирите клуба, печелили титлата във Висшата лига, наред с Манчестър Юнайтед, Арсенал и Челси.

Докато възроденият и забележителен в края на първенството Уигън на Роберто Мартинес заслужи своя осми пореден сезон в Премиършип, упадъкът на Роувърс бе резултат от безобразния мениджмънт на всички нива.

Официално 11-годишният им престой в елита приключи на 7 май 2012 г. Той обаче може да бъде датиран и назад до 19 ноември 2010 г., когато "Венкис" купиха клуба, и до 13 декември 2010, когато уволниха Сам Алърдайс и назначиха неподходящия, неуспешния, непопулярния Стив Кийн.

Думите и действията на индийците се разминаваха напълно - те говореха за Шампионска лига, а стигнаха до Чемпиъншип, обещаваха привличане на Роналдиньо, а доведоха Радослав Петрович. От добре работещ клуб те превърнаха Блекбърн в посмешище.

Странно, но някак си очаквано изявление на Кийн дойде след последния съдийски сигнал, когато на пресконференцията той заяви, че очаква да остане на поста си. "Аз вярвам в своите възможности. Не смятам, че е уместно в момента да разпределяме вината за отпадането", коментира мениджърът.

Повечето привърженици посочиха с пръст именно към него. 90 минути те не спряха да пеят срещу Кийн и "Венкис" и да размахват остроумни плакати като "Почивай в мир, Блекбърн, погребан от каубоите (Бел. ред.: Роби Кийн и асистентът му Ерик Блек) и индийците". Най-бесните се опитаха да нападнат мениджъра, който трябваше да бъде охраняван до тунела към съблекалнята.

Същевременно тълпата нямаше нищо против към вратаря Пол Робинсън, който обиколи стадиона, аплодирайки феновете. Те знаеха, че той няма вина за случилото се и че е направил всичко по силите си.

Запалянковците бяха наясно какво се случва от самото начало и кой е виновен. Те крещяха отчаяно в продължение на година и половина, но воплите им не бяха чути.

И не пилето трябваше да бъде принесено в жертва, за да нахрани Якубу Айегбени, ами просто съотборниците трябваше да му подават, за да вкара гол. А стана така, че Блекбърн нямаше удар към вратата през цялото първо полувреме. Сякаш те не знаеха какво е класирането и можеха спокойно да минат без тази победа.

Когато се събудиха, нигериецът отправи шут, блокиран от защитника Гари Колдуел, а Джуниър Хойлет проби в наказателното поле и сякаш бе фаулирън от Емерсън Бойл. Най-накрая вратарят Али Ал-Хабси си имаше работа.

Само че със своите бързи и отработени пасове Уигън си оставаше по-добре стоящият отбор. Робинсън направи двойно спасяване на удари на Виктор Моузес и Джеймс Маккарти, но три минути преди края Антолин Алкарас се разписа с глава след корнер.

Така парагвайският защитник подпечата оставането на Латикс. Това бе шестата победа в последните осем мача на отбора и същевременно седмата загуба на Блекбърн за същия период.

Двата съперника се оказаха пълни противоположности. Уигън е ефективно работещ клуб от офиса до тренировъчното игрище. Отборът проявява характер и класа и е брилянтно ръководен от мениджъра Мартинес, който успя да го изведе от дъното на таблицата, което заемаше през голяма част от сезона.

"Разочаровахме всички. Да останем, се оказа истински подвиг", скромно заяви испанецът след мача. Спасението бе постигнато със стил.

А къде е пожарникарят, който трябваше да спаси Блекбърн? Сам Алърдайс е на 90 минути от завръщане във Висшата лига с Уест Хем. Но ако се класира, той няма да срещне Роувърс там.