Фетел спечели и в Япония

Фетел спечели Гран при на Япония и е на крачка от четвъртата си световна титла Снимка: Reuters
Фетел спечели Гран при на Япония и е на крачка от четвъртата си световна титла

Себастиан Фетел с Red Bull спечели Гран при на Япония пред съотборника си Марк Уебър, но се оказа недостатъчно, за да му гарантира четвъртата поредна световна титла във Формула 1.

След финала на „Сузука" Фетел има 90 точки аванс пред Фернандо Алонсо с Ferrari, а до края на шампионата остават 4 старта и един пилот може да спечели максимум 100 точки. Място на финала в Топ 5 в Гран при на Индия ще гарантира титлата на Фетел.

Трети в Япония завърши френският пилот на Lotus Ромен Грожан, следван от Алонсо.

Това е петата поредна победа този сезон за Фетел, но на старта той и Уебър бяха прескочени от Грожан, който поведе колоната. Люис Хамилтън с Mercedes също атакува от втора редица и мина за кратко пред двамата пилоти на Red Bull, но при изпреварването на Фетел закачи със задната си дясна гума предното крило на Себ. Гумата на Люис се спука и той изостана само след два завоя, а Себ помоли по радиото да проверят дали предното му крило е все още цяло.

Грожан беше начело до първите спирания в бокса, следван от двамата пилоти на Red Bull Уебър и Фетел. След това обаче в Red Bull решиха да променят стратегията на Марк на такава с три спирания в бокса, въпреки че времената му с втория комплект гуми бяха достатъчно добри, за да изкара до финала с две смени на сликове.

Преди старта изчисленията показваха, че стратегията с две спирания е с 8-10 секунди по-бърза от тази с три спирания. Следващото спиране в бокса на Марк дойде в 25 обиколка и на практика той беше жертван, за да покрие стратегията на Ромен Грожан, което пък позволи на Фетел да поведе след вторите спирания в бокса. Тогава той бързо догони Грожан, който бе начело и поведе. Уебър направи третото си и последно спиране в бокса в 40 от общо 53 обиколки, което го върна на пистата на трето място. Марк също настигна Грожан, но загуби доста време зад него и успя да го изпревари едва в предпоследната обиколка, като в това време Себ бе на 9 секунди напред.

Преди и след третото спиране на Марк в бокса инженерът му на няколко пъти се опита да го окуражи да продължи да преследва Фетел, но в последните обиколки темпото на Марк не се повлия особено от това.

Малко преди края Себ поиска от тима да „държи Марк далеч от него", а след финала Уебър обясни, че след първото спиране в бокса изрично е попитал по радиото дали стратегията с три спирания ще проработи и дали ще му даде шанс за победа и отговорът е бил положителен. На финала Фетел победи Уебър с 7,1 секунди, резултат, близък до този от симулациите на отборите.