Лео Меси се завръща на терена.

Добра новина за Барса, не особено добра за съперниците им.

Десетката пусна снимка в социалните мрежи, на която грее усмихнат по Коледа с годеницата му Антонела Рокузо в родния Росарио. Щастлив човек, който скоро ще прави пак това, което му носи най-голяма радост.

Последни дни в Аржентина и... от понеделник Лео е на базата на Барса, за да тренира наравно с отбора.

След 40 дни извън терена, най-добрият футболист в света е готов да се върне към терористичните актове срещу противниковите вратари.

Без него Барса остана начело в Примера и се класира за следващите етапи на Шампионската лига и Купата на краля.

Колелата не изхвърчаха от пътя. Но определено "синьо-червената" машина работи най-добре, когато Меси я кара.

След травмата му на 10 ноември срещу Бетис, Барселона спечели три пъти в първенството и загуби веднъж при голова разлика 11-4.

В Европа - победа и поражение, плюс два успеха за купата.

Въпрос №1 е дали Барса е зависим от Меси отбор. При толкова качество около него - не би трябвало.

Да, Лео е вкарал 40 процента от головете на тима миналия сезон. Цели 46 шампионатни попадения! През декември 2012-а той наниза 7 гола, донесли 4 победи. През януари 2013-а Барса пак само биеше, а той добави още 7 точни удара.

Говорим за традиционно силните му месеци. А сега отборът му се оправяше без него именно през декември и допусна 0:1 в Билбао от Атлетик. Любим съперник на Меси, който е вкарвал 13 пъти на баските.

Като цяло обаче 25 гола, вкарани в 8-те мача без него, са чудесно доказателство за потенциала на Барса и без десетката. А ефектът от появата на Лео би трябвало да е "превключване на свръхзвукова скорост" за и без това бързия болид на Барса.

На 5 януари Тата Мартино ще пусне номер 10 за 20-ина минути срещу Елче на "Камп ноу", вероятно при вече решен мач.

На 8 януари ще му даде 60 титулярни минути или едно полувреме като резерва срещу Райо Валекано за купата.

Идеята е на 11-ти, когато е гостуването на Атлетико в Мадрид, Меси да е готов за старт и 90 тежки и решителни минути срещу коравия съперник, който не отстъпва на Барса на върха.

Каталунците търпеливо изчакаха пълно възстановяване и не форсираха завръщането на звездата. Постигнаха и друг ефект - Меси си почина от свръхочакванията, пресищането с футбол и медийно внимание, на които е подложен от 5 години.

Презареди батериите. И се очаква да е по-гладен за футбол и голове отвсякога.

Цял отбор лекари и рехабилитатори, психолог и охранители пътуваха с Меси за Аржентина.

Лицето Елвио Паолоросо вече е по-известен в Барселона от някои от играчите.

Той ежедневно докладваше на Тата Мартино (а вестниците го пишеха) какво е състоянието на контузения идол.