Добре дошли в Монако - данъчният рай под небето и едно от най-баровските места в света! Княжеството на френската ривиера с лъскавите яхти на пристанището и с фераритата и бентлитата по улиците. Домът на "Фибата" и "Тунела". Европейската столица на хазарта... Луксът това е Монако и Монако това е луксът!
За града-държава винаги се говорело, защото винаги има какво да се каже, но от месец насам футболните новини в цял свят започват с името на едноименния отбор от "Стад Луи II". Монако и френският футбол се готвят за революция, а на хоризонта се задава един от най-богатите клубове в историята на играта. Един играч с неограничени ресурси, който няма да се посвени да отправи оферта към нито една звезда.
"Но всичко с времето си", както заяви човекът в основата на мултимилионния проект - руският милиардер и филантроп Дмитрий Риболовлев. А последните времена не бяха никак радостни за един от класическите френски клубове, който само преди 9 години игра финал в Шампионската лига, а през последните два сезона се подвизаваше във втория ешелон. След изпадането през 2011 целта бе незабавно завръщане в елита, но силите на "монегаските" не стигнаха за нещо повече от 8-то място на близо 20 точки зад първия Бастия.
Риболовлев придоби 66% от акциите на клуба преди две години и след разочароващия първи сезон начело на "червените", предприе кардинални мерки. Под "кардинални" разбирайте "развърза кесията". За треньор беше привлечен утвърденият в занаята Клаудио Раниери, а съставът бе подсилен с аржентинското дете-чудо Лукас Окампос от Ривър Плейт, конгоанския национал Делвин Н'Динга от Оксер, както и от бившия полузащитник на Брюж Набил Дирар. Инвестицията се оказа повече от успешна и Монако с лекота спечели Лига 2, допускайки едва 4 загуби през цялата кампания.
Настъпи средата на май тази година и купонът започна! Риболовлев удари по масата, сякаш за да оповести на света, че времето е дошло. Някои от първенствата от топ 5 още не бяха завършили, а руският милиардер вече се беше разделил със 70 млн. евро от тлъстата си сметка за двама от Порто - младокът Джеймс Родригес и португалският национал Жоао Моутиньо (26). В добавка към състава се присъедини опитният ветеран Рикардо Карвальо, а до дни се очаква мечтата на всички европейски грандове Радамел Фалкао също да се обвърже с френския ботагаш.
За Монако е спряган и бразилецът Хълк, което не учудва особено. Парите на Риболовлев на практика могат да са примамка за всеки футболист. И вие ли си помислихте за тях? "Не, засега Меси и Роналдо не са цел на нашия собственик...", заяви генералният директор на клуба Филип Дондт, което обяснява много неща. Засега е така, но утре може да не е...
Сами по себе си гръмките трансфери не са гаранция за светкавичен успех, като доказателства за това - бол. Но ако Риболовлев не изостави проекта през следващите 5-6 години, то определено Монако има шанс да повтори Челси от ерата Абрамович, чиято кулминация бе спечелването на Шампионската лига миналия сезон. И точно това е мечтата на благодетеля на "червените", който иска да я осъществи през следващите 3-4 сезона.
Няма съмнение, че Монако ще изгради силен състав. Клубът ще е особено привлекателен за звездите, наближаващи 30 години, а и не само за тях. Кой би отказал да завърши кариерата си като позлатен "данъчен беглец" и коя футболна съпруга би избягала от луксозна дестинация каквато е княжеството? А къде е 7% данък върху многомилионните заплати в Монако и близо 50% в Англия? Несравнимо, нали?
Но дори и за футболния богаташ от града-държава животът няма да е само песен. Първото, което се набива на очи е треньорът. Раниери винаги е слаган сред големите наставници на нашето време, но практически успехите му се свеждат до Купата на краля и Интертото с Валенсия и една Купа на Италия с Фиорентина. Италианецът остана с празни ръце във всеки един друг от клубовете, които водеше, а те не са никак малко - Каляри, Наполи, Атлетико М., Челси, Парма, Ювентус, Рома и Интер.
Също така Риболовлев може да си купи всеки футболист, когото поиска, но не може да си купи публика. "Стад Луи II" доскоро се пълнеше само за Суперкупата на Европа, но вече няма да е домакин и на този мач. Това е напълно обяснимо. Жителите на княжеството са около 30 хиляди, а съоръжението е с капацитет от близо 20 хиляди. При всички положения проблемите на Les Rouge et Blanc изглеждат незначителни на фона на очертаващото се безоблачно бъдеще.
Лошото на Абрамович, Насер Ал-Хелайфи, Шейх Мансур, Риболовлев и останалите е, че днес са тук, а утре ги няма. А феновете остават. Независимо дали са 5 хиляди в Ловеч или 10 хиляди в Монако...