Алонсо недостижим в Испания

Фернандо Алонсо спечели домашната си Гран при на Испания и се доближи до лидера Себастиан Фетел Снимка: getty images

Фернандо Алонсо спечели домашната си Гран при на Испания в Барселона, след като успя да победи Кими Райконен, а втория му успех този сезон го изкачи на трето място в класирането при пилотите във Формула 1. Болидите на Ferrari и Lotus се справиха най-добре с гумите в 66-те обиколки на пистата „Каталуня", като Алонсо направи четири спирания в бокса, а Кими - три. Трети завърши вторият пилот на Скудерията Фелипе Маса, а четвърти - световният шампион Себастиан Фетел с Red Bull.

Тръгналите от първа редица пилоти на Mercedes Нико Розберг и Люис Хамилтън завършиха едва шести и 12-и. И двамата имаха проблеми с износването на гумите и само в началото успяха да опазят челните си позиции. Розберг завърши с три спирания в бокса, а Хамилтън - с четири, но темпото и да двамата беше доста по-слабо от това на лидерите.

„Усещах подкрепата на феновете по трибуните, това определено ми помогна - заяви след финала Алонсо. - Исках да се представя добре пред моите фенове, постигнах го и съм доволен, но това не ми е достатъчно, искам още успехи."

Алонсо започна изключително силно състезанието - испанецът направи много силен старт и в първата обиколка си проби път от петото до третото място като успя да изпревари от външната страна в бързия завой №3 Райконен и Хамилтън. След това Фернандо преследва Розберг и Фетел до първите спирания в бокса, при смените на гуми прескочи Фетел и в началото на 13 обиколка атакува Розберг от външната страна на завой №1, което го изведе на първо място. Оттук нататък въпросът беше дали Алонсо ще може да натрупа достатъчно аванс, за да направи едно спиране в повече от Райконен, за да запази лидерството. Испанецът успя - в 36 обиколка той се върна на пистата след третия си питстоп, само на 5 секунди зад Райконен, като и на двамата им оставаше по едно спиране в бокса, но Алонсо беше с по-нови гуми.

На Алонсо му бяха необходими само две обиколки, за да догони финландеца, изпревари и до финала никой не успя да го доближи - 32-а победа за Фернандо във Формула 1. Така той изпревари Найджъл Менсъл и излезе на 4-о място във вечната класация по победи, като пред него са само Михаел Шумахер, Ален Прост и Айртон Сена.

Победата в Испания сериозно подобри шансовете на Алонсо в битката за световната титла, тъй като Фернандо стопи изоставането си спрямо Фетел от 30 на 17 точки. Райконен остава втори, но и той се доближи до Себ - Кими намали разликата с водача от 10 на 4 точки.

Хамилтън отстъпи от трето на четвърто място, но вече е на 22 точки зад Алонсо и само на 5 пред Маса.

След остана зад Алонсо, Райконен нямаше проблеми да се справи с Маса в борбата за второто място - малко преди края бразилецът успя да го доближи, но Кими отново вдигна скоростта, за да му покаже, че контролира тази битка.

„Естествено, целта ни беше да спечелим и съм разочарован, че останах втори, но понякога трябва да вземеш това, което можеш - обясни Кими. - Надявам се, че в крайна сметка ще постигнем голямата си цел."

В първата част на състезанието изглеждаше, че Фетел се опитва да кара със същата стратегия като на Райконен - с три спирания в бокса. Германецът обаче не успя да поддържа темпото на Кими и Алонсо и превключи на стратегия с 4 бокса - последното му спиране беше едва 3 обиколки след това на Фернандо и това го прати на 4-о място.

„Не разполагахме с гумите, които биха ни позволили да се борим за място в челото - обясин Фетел. - Направих добър старт, като в началото на състезанието всичко вървеше добре за нас, след това се опитахме да изпълним стратегията с три спирания в бокса, но това се оказа невъзможно. Затова и променихме плана, може да сме доволни от 4-ото мясото."

Другият пилот на Red Bull Марк Уебър финишира пети като също кара с 4 спирания в бокса - австралиецът направи ранно първо спиране и в 8 обиколка заемаше последното място, но след това започна да се изкачва в класирането.

Интересна битка за шестото място в последните обиколки направиха Розберг и Пол ди Реста с Force India, но германецът успя да опази позицията си, въпреки че шотландецът направи зрелищна атака в завой №1 три обиколки преди финала.

Топ 10 допълниха Дженсън Бътън с McLaren, който стартира 14-и и кара с три спирания в бокса, съотборникът му Серхио Перес, който тръгна 8-и и австралийският пилот на Toro Rosso Дениъл Рикардо.